Tekin iddialı konuştu: İstanbul’da ulaşım sorununu 5 yılda bitireceğiz

Cumartesi, 9 Kasım 2013 14:20

gürsel-tekin-476129805133171554605Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in, Kadıköy İskele’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.

Tekin’in konuşmasından satır başları şöyle:

Sayın Sarıgül ve arkadaşları partimize katıldı. Hoşgeldiler. Ama yetmez. Gezi’deki gençlerimiz de, Anti-Kapitalistler de tüm vatandaşlarımız gelsin. Uzun süredir İstanbul’daki temel sorunlarla çok yakından ilgilenen bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Akşamları hiçbir TV ekranında İstanbul’un sorunları konuşulmuyor. Kimin geleceği değil İstanbul’un geleceği önemli.

METRO İLE BULUŞTURAN CHP

Ulaşım sorununun metro ile çözülebileceği yıllar önce söylendi. Büyük kentleri metro ile buluşturan CHP’dir, CHP geleneğidir. O gün temelleri atanlar CHP’lilerdir.

CHP 3. KÖPRÜ GÜZERHAGINI İMARA KAPATACAK

1973’te yemyeşil bir İstanbul. 2013′te ise beton yığınına dönmüş bir İstanbul. Köprünün İstanbul’un akciğerini parçalayacağını, su havzalarını bitireceği ifade edilmişti. İstanbullu olarak akciğerlerimizin parçalanmasına izin verecek miyiz? 160 km yoldan bahsediyorum. CHP elbette 3. Köprü temelleri atılmasaydı, ama bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. CHP bu bölgenin tamamını yapılaşmaya imara kapatacak ve İstanbul’un akciğeri olarak kalacaktır. İmar lobilerine sesleniyorum. Dün yapılan yanlışların yenisini sizlere yaptırtmayacağız.

Birinci ve 2. Köprü yapılırken buralar SİT alanı kalmıştı. Ama kan emiciler burayı beton yığınına çevirdi. Ulaşım ve hava sorunu ile karşı karşıya olan bir şehiriz.

CHP PROJELERİYLE GELECEK

CHP olarak çok kısa zamanda 20 yıla yayanlara oy verecek misiniz? Onlara dur diyeceğiz. CHP hazır. CHP projeleriyle gelecek.

ULAŞIM SORUNUNUN 5 YILDA SIFIR NOKTASINA GETİRECEĞİZ

İstanbul’un ulaşım sorununun rahatlığı CHP ile 600 günde metro ağının çoğu bitecek. 5 yıl içinde İstanbul’da ulaşım sorununu sıfır noktaya getireceğiz. İlacı bizde, çaresi bizde. Çareleri CHP kadrolarında…

ERDOĞAN GECEKONDU SORUNUNU ÇÖZEMEDİ

Erdoğan 94’de ben belediye başkanı olursam İstanbul’un gecekondu sorunlarını çözeceğim demişti. Çözdü mü? Çözemez. Eskişehir, İzmir ya da Aydın gibi kentleri örnek verirsek hiçbir yurttaşımızın mağduriyeti olmayacak.

Kentsel dönüşüm diye bir yasa çıkardılar. Türkiye’de en çok güvendiğimiz tapuların da önümüzdeki günlerde bir anlam ifade etmeyeceğini çok net göreceksiniz. 200 yıldır Sultan Mahallesi’nde oturan Roman kardeşlerimizi 60 km öteye sürgün ettiler.

2 YILDA DÖNÜŞÜM SORUNU BİTECEK

CHP olarak biz yerinde dönüşümü sağlayacağız. Hem de 2 yıl içinde sorunları çözeceğiz. Hiçbir yurttaşımız sürgüne tabi tutulmayacak, yok sayılmayacak, ötekileştirilmeyecek.

 

GEZİ DİRENİŞİ NE İLK NE DE SON

‘6 katını traşlayın dedim, tıraşlamadılar küstüm’ dedi Başbakan. Başbakan her türlü keramete gücün yetiyor. 7 gencin ölmesi için emir veriyorsun da bir yandaşına, tarihi yarımadayı bozan bir plan için nasıl gücün yetmiyor. Merak ediyorum.
Gezi direnişi ne ilk ne de son olacak. Bin yıl Gezi direnişi ruhu kalbimizde yaşayacak.

AVM RANT DEMEK

2 yıl içinde tarihi yarımada yaşanabilir yer haline dönecek. Ulaşım sorunu çok kısa süre içinde çözülebilecek bir sorundur. 200 AVM daha fazla çile, trafik, rant demektir. Onlar şehri ranta teslim etti, biz şehri ranttan kurtaracağız. Bütün bu projelerin çözümü için paramız, kadromuz hazır.

BURADAN İLAN EDİYORUM: ADAYIM

Bugün burada ilan ediyorum. CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayıyım. Kendimi sizlere emanet ediyorum.