Tek bir dünya devletine doğru mu gidiyoruz?

Salı, 17 Mart 2015 09:34

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın meşhur haftalık haber dergisi Der Spiegel kapağına teknoloji dünyasının başarılı insanlarını alarak şu başlığı attı: ‘Dünya Devleti: Silikon Vadisi geleceğimizi nasıl kontrol ediyor?’ Ondan sonra ne mi oldu? Tabii ki başladı tartışmalar!

Almanya’nın zaman zaman teknoloji şirketleri ile yaşadığı otokontrol problemlerini bu başlık içinde değerlendirmeli miyiz bilmiyorum ama bunları bir kenara atarsak derginin ilk sayfasında yazan şu kelimeler aslında çoğu devletin yaşadığı karmaşayı dile getiriyor: ‘’Silikon Vadisi’ndeki elitler sadece neye para harcayacağımız ve nasıl yaşamayacağımızı değil tüm dünyayı değiştirmek istiyorlar. Hiç bir kural olmadan! Onları durdurmalı mıyız?’’

Yukarıdaki cümleyi okursanız derginin biraz gergin ve sinirli bir şekilde hazırlanmış olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bence buradaki durum çoğu devletin yaşadığı duygu ile aynı: Korku! Haber içerisindeki cümlelerde bazen mizah ve ironi olsa da diğer sayfanın başında Uber’in kurucusuna – Asshole – demeleri dediklerimi haklı çıkaracak nitelikte.

Buradan yola çıkarsak böyle bir şey mümkün mü? Gelecekte devletlerin değil, şirketlerin yöneteceği bir dünya bizleri mi bekliyor. Hemen ‘zaten tüm dünyayı Rockyfellerlar yönetiyor’ diye başlamayın. Yapılan yorumlara göre teknoloji şirketlerinin yaptığı ufak çaplı projelerin hepsi tüm dünyayı ve hatta yönetim şeklini değiştirmek üzere yapılıyor. Neredeyse dünyadaki çoğu ülkeden daha fazla nakit paraya sahip olan Apple’ın kendi dünyasında kurduğu regülasyon zincirini bir gün genişletip ülkeleri ve devletleri yönetmeye kadar götürmesi çok uçuk bir aklın hayali mi? Bence değil. Şu an farkında olsanız da olmasanız da hepimiz dünyadaki belli başlı şirketlerin ürünlerini kullanıyoruz çoğunlukla ve bu şirketler bizi yedi göbek sülalemize kadar artık biliyor. Sizce Google’ın hakkımızda sahip olduğu bilgiler devletten fazla mı ya da ne kadar fazla? Biri istihbarat mı dedi?

Devletlerin ihtiyaç duyduğu bilgiler genellikle stratejik kararlar alabilecekleri daha geniş kapsamlı bilgiler oldu yıllar boyunca. Kişileri dinleyerek veya takip ederek bilgi topladılar, fakat bunlardan daha fazlasını biz kendi ellerimizle şirketlere veriyoruz. Örneğin; son zamanlarda kullanmaya başladığım Google Now hizmeti hakkımda o kadar çok bilgiye sahip ki daha ben istemeden ne isteyebileceğimi önüme getiriyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Dipnot Tablet’in 208. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play