TEDA dolandırılıyor mu? Barbaros Altuğ yazdı

Pazartesi, 4 Mart 2013 11:53

books-logo_41AK Parti döneminin kültür-sanat alanındaki en önemli atılımlarından biri olan Türk Edebiyatının Dışa Açılması (TEDA) projesi suistimal mi ediliyor?

Şubat 2005 yılında başlayan proje bakanlık çalışanlarının desteği ile uygulamaya kondu. TEDA sekiz sene içinde de tam 1300 kitabın yurt dışı yayınını destekledi.

Bu parlak yüzeyi kazıyınca ne yazık ki Türkiye’nin verdiği vergilerle oluşturulan bu önemli fonun yurtdışı ve yurtiçindeki bazı uyanıklar tarafından suistimal edildiği ortaya çıkıyor.

Öncelikle rakamların tuhaflığına bakmak gerekiyor: 8 sene içinde tam 1333 kitaba destek verilmiş. Sene başına hesaplarsak kabaca 170 civarında Türk edebiyatı eseri yurtdışında yayınlanıyor demektir! Dünyada bu denli talep gören bir başka edebiyat ülkesi sanırım yok; ki belli başlı bazı yayıncılar (mesela diyelim ki ABD’den Penguin, Viking) asla yardım için başvurmuyorlar TEDA’ya. Oralarda yayınlananlarla birlikte her sene 200 kitabın onlarca dile çevrildiği bir ülkeyiz! Ya da acaba gerçekten öyle mi? Bu desteklerden yararlanan kitaplar ve bu kitapları yayınlayan yayınevleri ne durumda? Hatta bu yayınevleri var mı yoksa sadece bizim paramızı almak üzere alelacele oluşturulmuş “tabela” şirketler mi?

Barbaros Altuğ’un bu yazısının tamamını okumak için tıklayınız…