TBMM Başkanı Çiçek liderler turuna Bahçeli’yle başladı

Salı, 9 Temmuz 2013 15:46

Cemil_Cicek_Bahceli_ile_gorustu_nTBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarında gelinen son aşamayı iletmek üzere muhalefet liderleriyle bir araya geldi.

Çiçek, bu kapsamda ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Bahçeli’nin, TBMM’deki makamında gerçekleşen görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

Görüşmeye, MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun MHP’li üyesi Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk ile Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak katıldı.

Bahçeli’den açıklama

Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen Bahçeli şunları söyledi:

“Başkanla yapmış olduğumuz görüşmede yeniden TBMM Başkanı seçilmesinden dolayı tebriklerimizi sunduk. Başkanımız anayasa değişikliği ve uzlaşma komisyonunun çalışmaları konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Bu çalışmalar çok hayırlıdır. 400 günü aşan bir çalışmadır. Şu an için 48 maddede partilerin mutabakatı oluşmuştur. Diğer maddeler üzerindeki görüşmeler devam ettiği sürece mutabakata genişleyebilir. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek bir anayasanın TBMM’de yapılması tüm partilerin temennisidir.

Komisyonun devam edebilmesinin yolu sürekli görüşmektir. Kesip atmak çözüm değildir. 440 günde farklı görüşlere mensup partiler 48 maddede mutabakata varmışsa diğerlerini de sabırla devam ettirmekte yarar vardır. MHP Komisyon’dan ayrılmayacak. Masadan çekilmek isteyen varsa o siyasi partilerin kendi bileceği iş.”

Demirtaş ile görüşme

Çiçek, Bahçeli’nin ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya geldi.

Demirtaş’ın TBMM’deki makamında gerçekleşen görüşme, saat 15.00′de başladı.

Görüşmede, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da yer aldı.

Başbakan Erdoğan ile yarın görüşecek

Çiçek, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti liderleriyle yapacağı görüşmeleri AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan ile tamamlayacak. Görüşme, yarın saat 13.30′da Başbakanlık Resmi Konutu’nda gerçekleşecek.