Tayland’da protestocular başbakanlık binasına girdi

Salı, 3 Aralık 2013 10:00

Yönetim karşıtı gösterilerin geçen haftadan bu yana devam ettiği Tayland’da protestocuların, başbakanlık binasına girdiği bildirildi. Görgü tanıkları, ellerinde bayraklar taşıyan ve hükümet karşıtı sloganlar atan yüzlerce göstericinin kapıları kırarak başbakanlık binasına girdiğini, güvenlik güçlerinin hiçbir müdahalede bulunmadığını söyledi.

Tayland (1)

Cumartesi gününden bu yana göstericilere müdahale için göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanan polis, bu kez taktik değiştirerek sabah erken saatlerde başkent Bangkok’taki karakolların önündeki bariyerleri kaldırdı ve göstericilerin hükümet binalarının olduğu bölgeye doğru yürüyüşe geçmesine izin verdi.

Krizi af yasası başlattı

2006 yılında cunta tarafından görevden indirilen eski Tayland başbakanı Thaksin Shinawatra ülkeyi terketmişti. Thaksin Shinawatra kız kardeşi olan ve 3 yıl önceki seçimle göreve gelen Yingluck Shinawatra’in halen eski başbakan Thaksin Shinawatra’nın istekleri doğrultusunda ülkeyi yönettiğini ve en son sunulan af yasası ile de hakkında yolsuzluk davası olan Thaksin Shinawatra’ya ülkeye geri dönme yolu açılması için yapıldığını söyleyen eylemciler hükümetin istifa etmesini ve ülkeyi yönetmek için bir halk konseyi atanmasını istiyorlar. Başbakan protestocuların isteklerini dinleyeceğini ama anayasaya aykırı istekleri kabul edemeyeceğini söylüyor.

Tayland (2)

Mevcut hükümetin oyları yüksek

Çoğunluğunu eğitimli ortasınıfın oluşturduğu protestocular Yingluck Shinawatra’nın istifasini istiyorlar ancak taşradan geniş destek alan Yingluck Shinawatra’nın Pheu Thai partisi 2011 yılında %48,5′lük oy oranı ile göreve geldi. Yapılacak bir erken seçimde  Pheu Thai partisinin yeniden kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Tayland daha önce de şiddetli protestolara sahne olmuştu. 2009 yılında Thaksin yanlısı protestocular haftalarca Bangkok’da gösteriler yapmıştı 90 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya’nın ardından Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland’da yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra’nın çıkarlarına hizmet ettiğini ileri sürerek, Başbakan Yinglak Şinavatra’nın istifasını istiyor.

Hafta sonu çıkan çatışmalarda 3 kişi yaşamını yitirmiş, 100′den fazla kişi yaralanmıştı.

Tags