Tayland ordusu: Darbe yapmadık sıkıyönetim ilan ettik

Salı, 20 Mayıs 2014 12:06

Tayland ordusu, ‘ülkedeki siyasi krizi çözmek’ amacıyla sıkıyönetim ilan ederken, bunun bir ‘darbe olmadığını’ vurguladı.

Tayland’da 6 aydır devam eden siyasi kargaşanın ardından ordu, beklenmeyen bir girişimde bulunarak sıkıyönetim ilan etti. Karar, yerel saatle sabaha karşı saat 03.00’te televizyonlardan duyuruldu. Açıklamanın ardından başkent Bangkok sokaklarında askerler devriye gezmeye başlarken, bakanların bile ordunun bu beklenmedik kararını ekranlardan öğrendiği belirtildi.

Yetkilerini de genişleten ordu, ‘kanun ve nizamın korunması’ için bu kararın alındığını belirtip ‘Bu bir darbe değildir’ açıklamasını yaptı. Ordu Komutanı General Prayuth Chan-ocha, sıkıyönetimin, ‘tüm taraflar için barışı ve düzeni yeniden tesis etmeyi amaçladığını’ söyleyip şu ifadeleri kullandı: ‘Öncelikle bu şiddetin ülkedeki genel güvenliğe zarar vermesinden korktuk. İkinci olarak da hukuku düzeni ve ülke düzenini yeniden sağlamak için sıkıyönetim ilan ettik. Şimdi tüm aktivist gruplardan her türlü eylemlerine son vermelerini ve bu krizden çıkmak için bizlerle işbirliği yapmalarını istiyorum.”

‘ORDU YALNIZCA ULUSAL GÜVENLİĞİN SORUMLULUĞUNU DEVRALDI’
Sıkıyönetim ilanına karşın teknik olarak Niwatthamrong Boonsongpaisan başbakanlığındaki geçici sivil hükümetin görevinin başında olduğu, ordunun yalnızca ulusal güvenliğin sorumluluğunu devraldığı ifade edildi. Nitekim Başbakanlık baş güvenlik danışmanı Paradorn Pattanatabut da, ordunun bu kararı alırken hükümete danışmadığını söylese de, “Her şey normal. Yalnızca tüm güvenlik sorunlarından ordu sorumlu” açıklamasını yaptı.
Sıkıyönetim ilanının ardından Bangkok’taki ana geçiş noktalarını kontrol altına alan askerler, tüm televizyon kanallarından, sıkıyönetimi uygulamak için kurulan Barış Koruma Komuta Merkezi’nin açıklamalarını yayınlamasını istedi.

MEDYAYA SANSÜR VE GÖSTERİ YASAĞI
Sıkıyönetim kararıyla birlikte medyaya da sansür uygulanmaya başladı ve ordu, televizyon kanallarını kontrolüne aldı. Ordu, basın yayın organlarına ‘ulusal güvenliğe uygun’ yayın yapmaları konusunda uyarıda bulunurken, hükümet yanlısı ve hükümet karşıtı 10 uydu kanalından yayınlarını durdurmaları istendi.
Askerin denetimindeki televizyon kanallarından yapılan açıklamada da “Halkın panik olmasına gerek yok. Normal hayatlarına devam edebilirler” ifadeleri kullanıldı.