Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden!

Cuma, 12 Nisan 2013 11:55

 

TAK0001Hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere güzel bir haberimiz var. Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Kentsel Strateji şirketi ortaklığı ile bir ilk gerçekleştiriyor ve Kadıköylülerin yaşadıkları mahallenin tasarım stratejilerine katkıda bulunabilecekleri bir ortam hazırlıyor. Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK); fikirleri olan Kadıköylüler, projesi olan tasarımcılarve olanakları olan destekçileri Kadıköy Belediyesi ile buluşturarak, ‘Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden!’ sloganıyla yola çıkıyor. TAK ile Kadıköy’ün kentsel sorunlarının çözülmesi için yaratıcı buluşma ortamları sağlanarak, tasarımın gücü ile yenilikçi çözümler üretilmesi amaçlıyor.

 Anadolu yakasının en eski sinemalarından olan Yeldeğirmeni’ndeki Özen Sineması’nı yenilendi ve TAK’ın yeni merkezi oldu.

 

Atölye’de, 2013 yılında 3×3 Programı ile bölge, mahalle ve ada bazında çalışmaların yanı sıra 10 farklı mahalle için rehber çalışması yürütülecek. Öte yandan tasarımcıların Kadıköy’ün sokak dokusunda ihmal edilmiş köşelerinde ve nişleri için tasarımlar üretilerek ve bunların uygulanması gerçekleştirilecek.

 Tasarım üretiminin yanı sıra katılımcı programlar çerçevesinde Kadıköy’lülerin mahallelerini daha iyi algılamaları ve tanımaları için Kes-Tak maket programı, yine mahallelilerin katılımı ile gerçekleştirilecek. TAK’ın eski Özen Sineması’nın yerinde açılmasından yola çıkarak her ay tasarım konulu belgesel filmler de etkinlikler kapsamında gösterilecek. TAK’ta üretilen tüm tasarımlar yıl içinde tasarım sergileri ile hem destekçilere hem de Kadıköylülere sergilenerek tasarımcıların izleyicilerle buluşması ve tartışması sağlanacak.

 Araştırma ve bellek programları da yürütecek TAK, çeşitli paneller, konferanslar ve söyleşilerin yanı sıra TAKas programı çerçevesinde uluslararası ve ulusal üniversitelerle birlikte Kadıköy üzerine atölye çalışmaları da düzenleyecek.

 Siz de benim de söyleyecek sözüm, hayallerimi süsleyen tasarımlarım var diyorsanız http://www.kadikoytasarim.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.