Tasarım Atölyesi Kadıköy! Dipnot Tablet yeni sayısında…

Salı, 28 Mayıs 2013 13:40

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Kalebodur ile Mimarlık’ın yeni sayısında Ömer Kanıpak Tasarım Atölyesi Kadıköy’ü kaleme aldı. 

Bugünlerde Türkiye’de pek az iyi şey oluyor açıkçası. Ne yazık ki kötü haberlerle savrulan gündemde olan biten iyi şeylerin sesi de cılız kalıyor. Bu yazının konusu da bu sesi cılız kalmış ama aslında en azından 500 bin kişiyi ilgilendiren önemli bir girişim.

Bir zamanlar Kadıköy’ün Yeldeğirmeni Mahallesi’nde faaliyet gösteren, Kadıköy’ün eski mahalle sinemalarından biri olan Özen Sineması’nın binası yıllarca metruk bir halde depo olarak kullanıldı. Artık çatısı yıkılmak üzereyken belediye tarafından uzun süreli kiralanarak bina tekrar yenilendi. Önceleri kültür merkezi olarak işlev görmesi planlanan yapının, daha sonra Çekül Vakfı ve Kentsel Strateji’nin Kadıköy Belediyesi ile birlikte yürüttüğü strateji geliştirme toplantıları sonucunda Kadıköy’e hizmet edecek bir “Tasarım Atölyesi”ne dönüştürülmesi kararlaştırıldı.

4 Nisan’da resmi açılışı yapılan “Tasarım Atölyesi Kadıköy”ün amacı Türkiye’de henüz herhangi bir belediyede göremediğimiz şekilde yenilikçi ve yaratıcı. Kısa adı ile TAK, ilçenin mekansal sorunlarına tasarım yolu ile cevap bulmayı amaçlıyor. Ancak bunu kendi bünyesinde tasarımcılar çalıştırmak yerine bağımsız çalışan tasarım ofisleri sayesinde yapacak. Bir anlamda genç tasarımcılar, yeni kurulmuş tasarım ofisleri ile Kadıköy Belediyesi arasında bir arayüz ve kuluçka merkezi olmayı planlayan TAK sayesinde Kadıköy Belediyesi ilçedeki bazı sorunların çözümünü ve ilçenin gelecek vizyonunun belirlenmesini tasarımcılardan bekliyor.  TAK’ın sloganı da basit ama çarpıcı: “Siz tasarlayın, biz uygulayalım”.

Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Kentsel Strateji firması tarafından ortak yürütülen TAK’ın esas misyonu Kadıköy’ün yaşam kalitesini artıracak fikirlere sahip Kadıköylülüleri tasarımcılarla, projelerle, destekçilerle ve belediye ile buluşturmak. TAK’ın ana ilkeleri Kadıköy ilçesindeki sorunların tasarım yoluyla çözülmesi, yaratıcı fikirler, uygulanabilir tasarımlar üretilmesi, gönüllü ve profesyonel tasarımcıların bir araya getirilmesi, uluslararası tasarım etkinliklerinin düzenlenmesi, Kadıköylü’lerin proje süreçlerine katılımı ve yaratıcı işbirlikleri gibi konular etrafında şekilleniyor. Yurt dışındaki benzerleri gibi sosyal sermaye ve iş olanağı yaratmak ise hedeflenen sonuçlar arasında.

Bu ilkeler ile çalışabilecek tasarımcıların katılımına açık olan TAK, varoluş ilkelerine uygun, aynı zamanda da üretken ekipleri çatısı altına toplayacak. TAK çatısı altında çalışan ekipler, projelerini belediye ve yatırımcılara sunma imkânına kavuşacak.  Bu yolla Kadıköy için üretim yapan tasarımcıların aynı zamanda kendi ayakları üzerinde durana kadar desteklenmesi ve kendilerini var edebilmeleri amaçlanmış.

Geçtiğimiz hafta 2013 etkinlik ve çalışma programlarını açıklayan TAK’ta Kadıköylülüler başta olmak üzere Kadıköy için fikri olan, proje üretmek isteyen herkese göre etkinlikler var. Tasarım odaklı etkinliklerde kentlerin geçirdiği yenileme ve dönüşüm hareketlerinin Kadıköy’de nasıl çevreler oluşturacağı test edilecek, bu testlerden “uyumlu bina”, “yaşayan sokak” ve “sahiplenilen mahalleler” için tasarım ilkeleri belirlenecek. Tasarım etkinliklerinden en çok ilgi çekeni ise Kıyı-Köşe programı oluyor. Bu programa göre Kadıköy’ün kıyıda köşede kalmış ihmal edilmiş, kullanılmayan atıl noktalarına kentsel niş olarak bakarak tasarımlarla bu nişlerin daha iyi kullanılan değerli kamusal mekanlara dönüştürülmesi hedefleniyor.

TAK, ayrıca Kadıköy’ün değerlerini görünür hale getirecek harita, bellek analizleri, itibar tasarımı gibi konularda da programlar açıkladı. Bu programlara katılmak için tasarımcı olmak gerekmiyor ancak fikirlerinizin tasarımla çözülebilecek sorunlar veya girişimler olması gerek. TAK, ayrıca katılımcı programlarla başta çocuklar olmak üzere Kadıköylülerin binalarını, sokaklarını, mahallelerini, semtlerini ve yaşadıkları ilçeyi daha iyi tanıyıp sahiplenmesini amaçlıyor.

TAK’ın etkinlikleri ve programları yıl içinde sürekli yenilenerek gelişecek. Şimdiden Kadıköy için bir şeyler yapmak istiyorsanız TAK’ın web sitesi olan www.kadikoytasarim.org adresine bir uğramanızda yarar var. Bu arada TAK’ın Yeldeğirmeni’ndeki mekanı da randevu ile hafta içleri Kadıköylülere ve tasarımcılara bilgi almak ve fikirleri paylaşmak için açık.

www.kadikoytasarim.org | e: info@kadikoytasarim.org | t: 0216 418 52 98