Tarihin en ölümcül 5 hastalığı

Cumartesi, 4 Temmuz 2015 11:00

Hastalık aslında kulağa doğal ve çok da kayda değer bir olgu değilmiş gibi görülebilir. Ancak dünya geçmişinde öyle hastalıklar var ki, tarihin seyrini değiştirir nitelikte. İşte tarihin en ölümcül 5 hastalığı:

1. AIDS

HIV Virüsünün neden olduğu bu hastalık, kan yoluyla ve cinsel yolla bulaşıyor. Bu güne kadar dünyada 25 milyon kişi, AIDS’e bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

 2. Sıtma

Milattan önceki yıllarda ilk olarak Hipokrat tarafından keşfedilen bu hastalık, günümüze kadar milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş. Bugün, tanısı ve tedavisi çok kolay olsa da, özellikle ekvatoral bölgelerde ve Afrika’da sık sık görülüyor.

3. Kolera

Vibrio Kolera etkeninin neden olduğu bu hastalık, vücudun hızlı bir şekilde su kaybetmesine yol açıyor. Özellikle 19. Yüzyılda çok fazla hayatın kaybedilmesine neden olan bu hastalık, ‘en hızlı öldüren’ hastalık olarak da bilinir.

4. Veba

Çok eski yıllarda keşfedilen bu hastalık, ortaçağ Avrupa’sının %40′ının ölümüne neden olmuştur.

5. Verem

Yıllarca tüm dünyada etkili olan bu hastalık, ülkemizde de birçok hayata mal oldu. Solunum yoluyla yayıldığı için kontrol altına alınması çok zor olan Verem ile özellikle 90′lı yılların sonunda mücadele edilmeye başlandı.

Kaynak: Thistrendy.com