Tarihe geçen 5 büyük siber saldırı

Pazartesi, 29 Aralık 2014 19:38

2014 tam anlamıyla hackerların senesi oldu diyebiliriz. iCloud’un hacklenmesinden sonra Sony Pictures’ın da hacklemesi gözleri siber saldırılara çevirdi. Biz de tarihe geçen en önemli 5 siber saldırıyı sizin için derledik.

5. Sven Jaschan

Sven Jaschan’ın 2004′de internete saldığı virüs, dünya çapında milyonlarca bilgisayara bulaştı ve Delta Air Lines’ın bilgisayar sistemlerini devre dışı bıraktı. Bu virüs, bazı kıtalararası uçuşun iptal olmasına neden oldu. Microsoft bu hackerı bulana 250 bin dolar vaatetti. Sven, üç aylık bir kovalamadan sonra yakalandı. Sven’in verdiği zararın ise 500 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

4. Michael Calce

“MafiaBoy” adıyla tanınan Michael Calce, yüksek güvenlikle korunan büyük şirketlere kapsamlı saldırılar gerçekleştirdi. Bu şirketler arasında Dell, CNN, Amazon ve eBay vardı. Calce’ın verdiği zararların 1.2 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

3. Mantık bombası

1982 yılında Soğuk Savaş’ın devam ettiği yıllarda CIA bilgisayar teknolojisini kullanarak Rusya’ya ciddi bir zarar verdi. ABD, bir füze ve bomba kullanmadan Sibirya gaz boru hattını patlattı. “Mantık bombası” olarak bilinen yöntemde, bilgisayar sistemine bir kod ekleniyor ve sistemi inceleyen bilgisayarın kafası karıştırılıyordu.

2. Sony Pictures

Hackerler, 24 Kasım 2014 sabahı Sony’nin merkez ofisindeki tüm çalışanlarının bilgisayarlarında aynı tehdit mesajını gönderdiler. Kendilerine “Guardians of Peace” (#GOP) yani “Barışın Koruyucuları” diyen hacker grup, Sony sunucularından 100 TB büyüklüğünde veriyi sızdırdılar. Bunun yanı sıra 6 bin 500’ün üzerinde Sony çalışanının e-postaları ile birlikte şifrelerini, kredi kartı bilgilerini ve sosyal güvenlik numaraları gibi gizli bilgileri de çaldılar. The Interview adlı Kuzey Kore lideri King Jong-un’a bir suikast girişimini konu alan filmin vizyona girmesi halinde sinema salonlarını bombalarız tehdidinde de bulunan hackerlara ve Kuzey Kore’ye ABD Başkanı Obama tarafından ağır açıklamalar yapıldı. Sony son olarak filmi Youtube’dan ve bazı salonlarda gösterime soktu.

1. iCloud

31 Ağustos 2014’te dünyaca ünlü birçok yıldızın çıplak fotoğrafları internete yayıldı. 4Chan üyeleri tarafından hacklenen iCloud hesaplarından onlarca özel fotoğraf çalındı ve sırasıyla internete sızdırıldı.  Jennifer Lawrence, Rihanna, Kate Upton, Kim Kardashian, Scarlett Johansson gibi ünlü isimlerin çıplak fotoğrafları ve hackenme olayı 2014 senesinin en çok konuşulan olayları ve siber saldırı tarihi arasına girdi.

197. sayıyı ücretsiz indirmek için:
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK 

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play