Tarihe açılan kapı bu kitapta!

Pazartesi, 4 Mart 2013 23:10

286849bYazar Çağatay Güney’in kaleme aldığı “Fatih’in Cenovalı Sırdaşı : Lupo’nun Adı” isimli kitap, raflardaki yerini aldı. Lupo’nun Adı 6 Ciltlik Fatih’in Cenovalı Sırdaşı serisinin ilk kitabı.

D&R’da çok satanlar listesine giren kitap, sizi tarihin derinliklerine indirecek ve size hayatın değişmez kurallarını öğretecek!

Kitap Özeti:

Seri Cenova’da bir genelevde büyümüş, sokaklarda hırsızlık yaparak hayatta kalmayı öğrenmiş, isimsiz, varlıksız bir çocuğun Osmanlı’lara esir düşmesi, orada yeniçeri sistemi içerisinde yükselmesini anlatıyor. Lupo yaşadıklarını, gördüklerini ve hayatta aldığı dersleri anlatırken okuyucu da Osmanlı’yı, dönemin yaşam koşullarını, tarihi olayları ve hayatın bazı değişmez kurallarını öğreniyor.

Tarihi olayların hepsi, romanda yer alan kahramanların çoğu gerçek. Özellikle dönemin sosyo-ekonomik gerçeklerine, güç ilişkilerine, feodal toplumun dinamiklerine ve Osmanlı’nın kendine özgü toplumsal yapısına sadık kalmak için çok uğraştım. Ama tarih dersi anlatır gibi didaktik ve sıkıcı yazmamaya daha çok uğraştım. Çok sade ve yalın bir dille bir macera romanının sürükleyici temposunda, okuyucu 15. Yüzyılda Osmanlı’yı ve Balkanları yaşıyor, hissedebiliyor. Kahramanımız Lupo başta olmak üzere tüm kahramanları da insancıl objektif ve gerçekçi yazmaya çalıştım. Türk tarihi romanlarının tek yönlü romantik kahramanları yerine üzülen, sevinen, başarısız olan, hata yapan, bazen şanslı, bazen şanssız, korkan, endişelenen, aşık olan, kıskanan, okuyucularına dersler veren, sırlar paylaşan, duygularını açan kendi hatalarıyla çok zor durumlara girip sonunda azmi ve zekasıyla dört ayak üstüne düşen bir kahraman Lupo. Sıfat olarak bakarsak pek de kahraman sayılmaz aslında. Sokaklarda büyümüş, açıkgöz bir gencin hayatta kalma savaşı.

Kitap Lupo’nun Cenova’da işlediği bir hırsızlık üzerine kürek mahkumu olmasıyla başlıyor. Sakız adasındayken Türk korsanlarına esir düşünce kendisini Osmanlı’ya köle olarak satılmış buluyor. Korktuğunun aksine yeniçeri olarak saygın bir asker olabileceğini öğrenince hayatı değişiyor ve Balkanlarda bir Türk köyünde acemioğlan olarak eğitime gönderiliyor. Burada Türkleri, adetlerini, yaşamlarını öğreniyor, sünnet oluyor, beraber yaşadığı Ağa’nın güvenini kazanıyor ve kızına aşık oluyor. İlk defa bir ailesi oluyor.Cenova sokaklarının tersine sakin, huzurlu bir yuva. Fetret devrinden çıkan Osmanlı’nın Balkanlarda tekrar hakimiyet kurduğu ama Macar Hünyadi Yanoş’un askeri dehası ile büyük tehdit olduğu zor bir dönem. Yanoş’un defalarca Osmanlı’yı yendiği, akıncıların bozguna uğradığı, Osmanlı ordusunun iki büyük sefer yapıp yenildiği karışık günler. Köy hayatı allak bullak oluyor. Lupo’da henüz acemioğlan da olsa seferlere katılıyor. Osmanlı’nın askeri düzenini, yeniçerileri, seferleri ve savaşların neye benzediğini öğreniyor.

Serinin diğer kitaplarında ise Hünyadi ile yakınlığı sayesinde Osmanlı için değerli olan Lupo’nun Kurt Gazi olarak sarayda yaşadıklarını Fatih ile tanışması ve arkadaşlığını, dönemin iç siyasi çekişmelerini, Istanbul’un fethi, Belgrad yenilgisi,Mora’nın fethi, Uzun Hasan ile olan çekişme gibi önemli tarihi olayları işleyecek. Her kitapla Lupo yeni maceralarla Osmanlı’da yükselecek, rütbe kazanacak, sırlar öğrenecek ve hayat dersleri alacak. Bunları da açık kalplilikle okuyucularıyla paylaşacak.Hem Lupo’nun, hem de Osmanlı’nın beylikten güçlü bir monarşiye dönüşümünü gerçekleştiren Fatih’in hikayesi…