‘Tanrı Onu Seçti, O da Hayvanı’: Brigitte Bardot özel söyleşisi Dipnot Tablet’te

Pazar, 29 Haziran 2014 11:35

Dipnot Tablet’te çok özel bir röportaj: efsane oyuncu Brigitte Bardot’un çok özel açıklamaları ile haftaya damgasını vuracak. Cam Remzi Ergen, Dipnot Tablet için Paris’te Brigitte Bardot ile buluştu.

Tanrı Onu Seçti, O da Hayvanı 

Brigitte Bardot ile söyleşi yapmak için yaklaşık bir yıl beklediğim düşünülürse, geçen ay yaptığım söyleşiyi söyleşi biter bitmez hemen yazmam ve de bu heyecanı anında herkesle paylaşmam gerekirdi. Ama her şey beklediğim gibi gitmedi. Söyleşi sonrası bütün duygularım değişmişti. Onun hayata karşı koyduğu,  kolayca yenilir yutulmaz bir tavır vardı. Tanrı kadını yarattı cümlesi için gösterilen kadın kariyerinin en yükselişte olduğu noktada dünya çapında yakaladığı başarısını bir kenara bırakıp kendini hayvanlara adamayı seçiyordu. Bir ‘Brigitte Bardot söyleşisi’nden daha önemli olan dikkatin bu tavra çekilmesiydi. Eğer Brigitte Bardot deyip güzellikten bahsedeceksek de onun için en güzeli ancak böyle olurdu.

Kendine sadece Brigitte diye  hitap edilmesini isteyen bu kadın için her şey çok net ve öz. Sorulara verdiği cevaplarının kısalığı da bunun kanıtı. Uzunca anlatılacak, alıntılanacak şeyler artık pek yok  onun için. Sanki her şeyi tamamlamış. Yapacağını yapmış, insanların kötü yüzlerini fazlasıyla deneyimlemiş, başaracağını başarmış. ‘Tanrı kadını yarattı’  filmindeki umursamaz ve hırçın havası hala yerinde. Sadece bu haller başka biçimlere bürünmüş. Aslına bakarsanız biraz  sinirli. Bütün haksızlık biçimlerine. Ama özellikle hayvanlara karşı yapılanlara çünkü ona göre ‘Biz kendimizi koruyabilirdik ama hayvanlar bunu başaramazdı’

Brigitte Bardot bugün 80 yaşında ve tanrının kadını yarattığı güzellikte. Bardot kendi adını taşıyan hayvan hakları vakfını tam 25 yıl önce kurmuş, dış güzelliğini  çoktan bir kenara bırakmıştı. Dünyayı güzellik kurtaracaktı evet ama Brigitte bardot bunu iç güzelliğiyle başaracaktı.

Brigitte, Hayvan hakları çerçevesinde hayvanlara dair güçlü bir hassasiyet yaratmak için en etkili yöntem ne olabilir size göre?

Aslında ben kimseden hayvanları sevmelerini istemiyorum. Sadece onlara barış vermelerini bekliyorum.

Hayvanlara karşı olan hassasiyetiniz ne zaman gelişti?

Sanırım ben bununla doğdum ve de bununla öleceğim.

Hukuksal temelde hayvan haklarına nasıl bakılıyor sizce?

Aslına bakarsak neredeyse her ülkede hayvanların hukuksal hakları var, sadece o hakların etkili bir şekilde uygulanmaları gerekiyor! Ne yazık ki bizi yönetenler ve güce sahip olanlar hayvanları korumaya dair hiçbir şey yapmıyorlar.

Japonya’daki yunuslarla başlayalım, bu katliam nasıl durdurulur?

Japonya yunusları katletmenin yanında balinaları ve bizim hazırladığımız dilekçeleri de katlediyor. Tabii Japonya dünyada kendi sonunu hazırlayan hatta bunun için koşar adımlarda hareket eden tek ülke değil. İnsanlık insanlığı kaybetmekte…

Söyleşinin devamı Dipnot Tablet’te:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
                                                              ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play