Taliban liderinin İHA tarafından öldürülmesinin ardından yeni lider seçimi için görüşmeler devam ediyor

Pazar, 3 Kasım 2013 16:17

Cuma günü Pakistan’daki Taliban lideri Hakimullah Mesud’un CIA’ye ait İHA tarafından öldürülmesinin ardından Pakistan’lı hükümet yetkilileri saldırının militanlarla sürdürülmekte olan barış görüşmelerine zarar verdiğini söylediler. Dünya basınında dün yer alan Taliban’ın yeni liderini seçtiği haberleri yalanlanırken Taliban’ın lider seçimi henüz devam ediyor.

Mehsud-rehman

Pakistan içişleri bakanı Caudri Nisar Ali Han “Bu saldırıda sadece bir insan ölmedi, barış çabaları da oldu” dedi. Kuzey Vazıristan’da camideki bir toplantıdan çıkarken öldürülen Tabilan lideri Hakimullah Mesud 2009 yılında CIA’in Afganistandaki güvenlik istasyonuna yapılan ve 7 CIA çalışanın ölümüyle sonuçlanan saldırının düzenleyicisiydi.

Taliban örgütünün merkezi bir yapıya sahip olmadığından liderinin öldürülmesi ile zarar görmeyeceği Pakistan’lı araştırmacılar tarafından vurgulanıyor. Pakistan Talibanı ve Pakistan hümeti ile barış görüşmeleri Eylül ayında başlamıştı. Pakistan dışileri İHA saldırısını kınarken Pakistan’daki ABD büyükelçisini de bilgi almak için çağırdı. Pakistan yönetiminin saldırıları üstü kapalı olarak desteklediği şüphesi de devam ediyor. Pakistan dışişleri bakanı Hina Rabbani Khar “İHA’ların teröristler üzerinde kullanılmasına karşı değiliz, ama yasalara uygun bir yöntem bulunmalı” demişti. ABD’nin İHA’ları kullanım şeklini eleştiren Khar “Pakistan’da Amerikan karşıtlığını en çok İHA saldırlarının arttırdığını söylemişti.

Nawis Sharih, ABD başkanı Barack Obama ile Washingtion’da geçtiğimiz ay yaptığı görüşmede ABD’nin İHA saldırılarına son vermesini istemişti.

Nawis Sherif Obama

Pakistan güvenlik konseyi Pakistan başbakanı Nawaz Sharif’in Londra’daki 9. Dünya İslami Ekonomi Forumu (WIEF) nedeni ile yaptığı ziyaretten döndükten sonra toplanacak.

Nawis Sherif

ABD’in Pakistan’da Bush yönetimi altında 2004 yılında başlattığı İHA saldırıları Obama yönetiminde artarak devam ediyor. Bush yönetimi altında yapılan İHA sadridisi sayısı 52 iken Obama yönetimi altında bu sayı 318′e yükseliyor. Pakistan’da 370 adet İHA saldırısında yaklaşık 3,600 kişi öldürülürken, bu sayının 900′unu siviller 200′unu ise çocuklar oluşturuyor.

Drone US

Geçtiğimiz ay Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü ABD’nin gerçekleştirdiği İHA saldırılarının sorumlularının savaş suçundan yargılanması gerektiğini söyleyip sorumluların bir an önce yargı önüne çıkarılması konusunda çağrıda bulunmuştu.