‘Taliban 8 Türk kaçırdı’

Pazartesi, 22 Nisan 2013 12:30

130422_taliban.hlargeAfganistan’da Taliban’ın 8 Türk ve 1 Afgan’ı kaçırdığı iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı 8 Türk’ün sağlık durumuna ilişkin net bir bilgi olmadığını açıkladı.

Afganistan’da 8 Türk vatandaşını da taşıyan Horasan Logistics adlı şirkete ait MI-8 tipi bir helikopter Logan eyaletinin Azra bölgesine zorunlu iniş yaptı.

Helikopterde bulunan 8 Türk ile Afgan ve Rus vatandaşı olduğu belirtilen 2 pilot zorunlu inişin ardından Taliban tarafından kaçırıldı.

DIŞİŞLERİ: NET BİR BİLGİ YOK
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da Taliban tarafından kaçırılan 8 Türk’ün sağlık durumuna ilişkin net bir bilgi olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı ise diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 8 Türk vatandaşının durumunun iyi olduğunu duyurdu.

Logan eyaleti emniyet müdür yardımcısı Reis Han Sadık, Türk helikopterinin dün akşam acil iniş yapmak zorunda kaldığını belirterek, “Güvenlik güçleri helikopteri buldu ancak 9 kişi kayıp. Taliban tarafından kaçırıldılar” dedi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Sadık, kaçırılanlardan 8′inin Türk olduğunu söyledi.

Azra bölgesi valisi Hamidullah Hamid de, helikopterdeki 8 Türk ve 1 Afgan pilotun Taliban tarafından kaçırıldığını ileri sürdü.

Bölgedeki yerel aşiret liderlerinin, kaçırılan Türklerin serbest bırakılması için çalıştığı da iddia edildi.

ISAF’A YİYECEK GÖTÜRÜYORDU
Logar eyaletindeki Azra bölgesine acil iniş yapan Türk helikopterinin NATO’nun Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’ne (ISAF) yiyecek ve yardım malzemeleri taşıdığı belirtildi.

Tags