Taksim’de yine müdahale

Salı, 11 Haziran 2013 20:34

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

AKM önünde bekleyen polis, Taksim Meydanı’nda toplanan gruplara müdahale etti.

Taksim’de Cumhuriyet Caddesi girişinde sabah saatlerinde başlayan göstericilerle polis arasındaki çatışma devam ediyor.

Polis ekipleri, eylemcilerin attığı taş ve yabancı cisimlere biber gazı ve tazyikli suyla karşılık veriyor. Bazı vatandaşlar, Taksim anıtı civarında toplanarak çatışmaları izliyor ve cep telefonlarına kaydediyor.

Çatışmaları küçük yaştaki çocukların da merakla izlemesi dikkat çekti.

Öte yandan, polisle göstericiler arasındaki çatışma devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ye (İBB) bağlı kalabalık bir temizlik işçisi grubu Taksim’de temizlik çalışması yapıyor.

Elmadağ’da müdahale
Bu arada Taksim Meydanı’nın Harbiye yönünde barikat kurarak, polise taş, bilye ve molotofkokteyli atan gruba müdahale ediliyor. Aynı yerde terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan bir grup, polise ve TOMA’lara taş attı. Bunun üzerine polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Göstericiler, Elmadağ ile Taksim Meydanı arasında hizmet veren bir GSM operatörünün mobil baz istasyonu aracını da yaktı. Eylemciler, yoğunlukla otellerin bulunduğu Talimhane ve Elmadağ’da, işyerlerinin önündeki masa, sandalye, çöp konteynerleri, lastik ile seyyar satıcıların tezgahlarını kullanarak kurdukları barikatları da ateşe verdi.

Taksim Meydanı’nda yine müdahale
Taksim Meydanı’nda toplanan gruplara AKM önündeki polis saat 20.15 sıralarında müdahale etti. Binlerce kişinin bulunudğu meydan biranda gaz bulutu ile kaplandı. Kalabalık kaçarak uzaklaştı. Müdahale devam ediyor

POLİS TAKSİM’E GİRDİ
Taksim projeleri kapsamında yapılacak olan değişikliklere tepki olarak başlatılan başlatılan Gezi Parkı eylemlerinin 15. gününde polis, bu saat 07.30 sıralarında kalabalık bir grupla Taksim Meydanı’na girdi.
Polis, göstericilere “Lütfen dikkat gezi parkı ve içindekilere kesinlikle dokunulmayacaktır” anonsları yaparken İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Twitter hesabında yapılan operasyonun içeriği hakkında bilgi verdi.
Vali Hüseyin Avni Mutlu kendine ait twitter hesabından “Gayemiz ;Atatürk heykeli, Atatürk Kültür Merkezi ve alan üzerindeki pankart ve resimleri kaldırmaktan itibarettir.Başka bir amacımız yoktu. Gezi Parkı ve Taksim’e kesinlikle dokunulmayacak,sizlere asla dokunulmayacaktır.bu sabah ve bundan sonra polis kardeşlerinize emanetsiniz” mesajlarını attı.
Meydana giren polis, Atatürk heykeli ve AKM’deki pankartları kaldırdı, Türk bayrakları astı. Gezi parkındaki gruba müdahale olmazken polise molotof ve havai fişek atan gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ediliyor.
TOMA alevler içinde kaldı (video)
Taksim Meydanı’nda molotof atan eylemcilere müdahale eden Toplumsal Müdahele Aracı ‘TOMA’ bir anda alevler içinde kaldı. Göstericilerin attığı molotofkokteyli ile alev alan TOMA’yı çevresindeki iki TOMA su sıkarak söndürdür. Ancak TOMA’da büyük hasar gördü.

Barikatlar kaldırılıyor
Gümüşsuyu Caddesi ile meydana çıkan bazı yollarda demir parçaları, kaldırım taşları, çöp konteynerlerinden oluşturulan barikatlar, iş makinelerince kaldırılıyor. Taksim’e çıkan yollar yeniden trafiğe uygun hale getiriliyor.

Bir yanda müdahale bir yanda insan zinciri 
Taksim Meydanı’na çıkan sokaklarda polisin müdahalesi devam ediyor. Göstericiler, Harbiye ve Tarlabaşı tarafına kaçtı. Polis taş atan gruplara gaz bombası ile müdahale ediyor. Bir grup gösterici, Harbiye tarafında lastik yaktı.
Gezi parkı çevresinde ise insan zinciri oluşturuldu. Çok sayı kişi, el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.

SDP binasına baskın, 70 gözaltı
Taksim Meydanı ve çevresinde yapılan müdahalelerde, polise mukavemette bulunan, taş ve molotof kokteyli atan 70 kişi gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilen 70 kişinin sorgulaması sürüyor. Gözaltına alınanlar arasında bir gazetenin internet sitesinde fotoğrafı yayınlanan, belinde tabancayla polise molotof kokteyli atan Ulaş Y’nin de bulunduğu öğrenildi.

İstanbul polisi, müdahale sırasında ekiplere molotof kokteyli ve taş atan kişilerin sığındığı Beyoğlu Yoğurtçu Sokak’taki SDP İl Başkanlığı binasına baskın düzenledi. Parti binasında ve çevresinde yapılan aramada çok sayıda molotof kokteyli, molotof kokteyli yapımında kullanılan benzin, yağ, bez ve şişeler, bıçaklar, satırlar, 1 tabanca, yüz maskesi, polislerden ele geçirilen robocop kıyafetlerinin ele geçirildiği iddia edildi.

Bu arada, polisin müdahalesi sırasında Taksim Meydanı’nda bir vatandaş tarafından havada uçurulan ve kamerayla kayıt yapan oyuncak helikopter, polis tarafından ateş edilerek düşürüldü.

Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde yaralılar
Taksim ve çevresinde çıkan olaylarda yaralananlar Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne getiriliyor. Olaylarda yaralanan 4′ü polis toplam 37 kişi hastanede tedavi altına alındı. 20 kişi tedavilerinin ardından taburcu edildi. 17 kişinin ise tedavileri devam ediyor.
Öte yandan İstanbul Valiliği, Taksim’deki müdahaleler sırasında yaralanan bir polis ile bir vatandaşın ameliyat edildiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Vali: Müdahale yok
Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik müdahale boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır” denildi. Gezi Parkı’nda çevreci bir sahiplenme ile başlayan gösterilerin ulaştığı noktanın milletin derin kaygı ve üzüntülerine neden olduğu belirtildi.

Gezi Parkı’nda ve Taksim’de, ağırlıklı olarak geceleri toplanmaların sürdüğü bildirilen açıklamada, “Mevcut durumun; demokratik tutum ve davranışlarla sürdürülmesinde hiçbir engel, kısıtlama söz konusu değildir. Ancak, özellikle Atatürk Anıtı’mız ile Atatürk Kültür Merkezi binasını tamamen örten farklı döviz, pankart, afiş, flama ve resimler görünüm olarak toplumsal tepkilere, ciddi eleştirilere ve hoşgörü hudutlarını zorlayan tutumlara sebebiyet vermektedir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, bir kamu binası olan Atatürk Kültür Merkezi’nin adeta işgal altında gibi bir görünüme büründürüldüğü aktarılarak, şunlar kaydedildi: “Bu durum, binanın inşaat mahalli olması nedeniyle buraya zaman zaman giren göstericiler açısından çökme ve düşme risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu münasebetle; ülkemizin imajını dünya kamuoyunda da olumsuz etkileyen, toplumumuzda tepkilere sebebiyet veren, aynı zamanda gezi parkında bulunanların da mesaj ve gayesiyle aslında uyuşmayan, hatta çelişen bu görüntülerin kaldırılmasına karar verilmiştir.

Bu nedenle; Bu sabah saat 08.00’den itibaren güvenlik birimlerimiz sadece bu pankart, döviz ve resimlerin kaldırılmasına yönelik bir çalışma yapacaklardır. Bu çalışmanın Gezi Parkı’na ve Taksim’e yönelik bir boyutu kesinlikle yoktur. Gezi Parkı ve Taksim’de bulunan hiçbir kişi veya gruba yönelik bir faaliyet söz konusu olmayacaktır.”

Açıklamada, bu kapsamla sınırlı olmak üzere yapılacak çalışmada güvenlik birimlerine yardımcı olunması, her türlü yanlış anlama ve yorumlara sebebiyet verecek propagandalara itibar edilmemesinin önem arz ettiği vurgulandı.