Taksim’de toplananlara polis müdahale etti

Cumartesi, 6 Temmuz 2013 19:05

fileTaksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim’de toplananlara polis TOMA’lar ile tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu.

“Taksim yayalaştırma projesinin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine Gezi Parkı’na girmek üzere İstanbullulara çağrı yapan Taksim Dayanışması Platformu’nun, eylemi öncesinde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne gruplar halinde gelenlere polis müdahalede bulundu.

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde saat 18.00′da biraraya gelen İstanbullulardan bazıları kendi aralarında su savaşı yapmaya başladı. Su savaşı sürerken, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atıldı. Bu sırada polis, su savaşı yapan kalabalığı anıt çevresinden uzaklaştırmak için üzerlerine doğru yürüdü. Çevik kuvvet, su savaşı yapanları kalkanları ile iterek alandan uzaklaştırdı.

Meydanda toplanmak üzere küçük ya da büyük gruplar halinde ilerleyenlere yönelik müdahalenin ardından halk, İstiklal Caddesi ve Sıraselviler yönüne doğru dağıldı. Çevik Kuvvet polisi de dağılanların peşinden bu caddelere yöneldi ve sokak aralarına giren göstericilere müdahaleyi sürdürdü. Polisin meydandan uzaklaşanlara dönük İstiklal Caddesi ve Sıraselviler’deki müdahalesi devam ediyor.

İstiklal Caddesi’nde ve meydanda toplananlara TOMA’lar ile sıkılan tazyikli sudan İstiklal Caddesi’nde bulunan herkes etkilendi.

Taksim Meydanı ve çevresindeki polislerin sayısının bugün önceki günlere çok daha fazla olduğu gözlendi.