Taksim’de tarihi geceden tarihi notlar

Cuma, 31 Mayıs 2013 23:19

137002820464123Taksim, Gezi Parkı’nı savunmak için başlayan halk hareketinde tarihi gecelerinden birini yaşıyor. Taksim’in dört bir yanında toplanan 100 binin üzerinde vatandaş, tepkisini dile getirmek için polisin sürekli olarak kullandığı gaza ve yer yer şiddete rağmen geri adım atmıyor.

İşte tarihi geceden öne çıkan notlar:

- Taksim’den Harbiye’ye, Şişli’den İstiklal’e, İzmir’den Adana’ya, Konya’dan Tunceli’ye, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Parkı’ndan Boston’a, Amsterdam’dan New York’a, Brüksel’den Madrid’e… Taksim’de başlayan protestolara katılamayan birçok kişi evinden alkışlar, sloganlar ile eyleme destek veriyor.

- Taksim çevresinde yıldız sayısına bakılmaksızın birçok büyük-küçük otel, gazdan rahatsız olan vatandaşlara kapılarını açtı. Vatandaşlar, otellere, çevredeki iş yerlerine girerek gazdan kurtulmaya çalıştı.

- Gezi Parkı ve çevresinde kullanılan jammer cihazlarıyla telefon erişimi ve twitter mesajları engellenmeye çalışılıyor. Ancak çevredeki hemen tüm işyerleri, kendi bünyelerindeki ADSL ve internet bağlantıları üzerindeki şifreleri kaldırmak suretiyle olay yerinden bilgi akışının sağlanmasına destek olmaya çalışıyor. Şifreyi kaldıramayanlar ise yine twitter aracılığıyla şifrelerini kamuoyuna duyurmaya çabalıyor.

- Polisin kullandığı biber gazından mağdur olanların kurtarılabilmesi için birçok mekanda lavabolarda Talcid’li sular hazırlandı. Biber gazından zarar görenler bu mekanlarda nefes alma imkanı buluyor.

- Sanat camiası da eylemlere destek vermeyi sürdürüyor. Kanuni Sultan Süleyman’ı oynayan Halit Ergeç ile eşi Bergüzar Korel de gaz maskeleriyle Taksim’deydi.