Vali Mutlu: Gezi Parkı’na gidebiliriz, temaslarımızı sürdürüyoruz!

Salı, 11 Haziran 2013 10:53

avni-mutluTaksim’de sabah saatlerinden bu yana devam eden polis müdahalesiyle ilgili olarak İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu basın açıklaması yaptı.

İşte Vali Mutlu’nun konuşmasından satır başları;

Atatürk Heykeli ve AKM üzerinde asılı olna pankart, döviz, resimleri kaldırılmasına yönelik ve sadece bu amaç için emniyet birimlerimiz çalışma yapmıştır. Bu çalışmanın hedefi Taksim Meydanı’na çıkıldığı andan itibaren kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu paylaşımlarda da söylendiği gibi kesinlikle Gezi Parkı ile ilgili orada bulunan insanlara yönelik herhangi bir müdahalenin olmayacağı Taksim’e yönelikte bir müdahale olmayacağını ifade ettik. Gayretlerimizi yoğun şekilde sürdürdük.
Bu çalışmalar yapılırken emmniyet mensuplşarı ile bazı grupların çatışmaya girmeye istedikleri ve bu çerçevede polislerimizle çatıştı. Bun gruplara gerekli müdahale yapıldı. Bu grupların amaçlamış oldukları çatışma ortamına fırsat verilmedi. Taksim ve çevresinde sakin bekleyiş içerisinde kontrollü duruşumuzu muhafaza ediyoruz.

Gezi Parkı’nda çevreci yaklaşım içinde başlatılmış olan girişimlerin neticesi itibari ile alan legal ya da illegal kuruluşun reklam panosu haline dönüştürülmüştür. Bu İstanbul’un imajına sıkıntı yaratmaktaydı. Bu görüntüyü normalleştirmek amacı ile yaptığımız çalışma tamamlanmıştır. Gezi Parkı’na yönelik müdahalemizin olmayacağını söylemek istiyorum. Gezi Parkı’ndaki kalan gençlerin çatışma ortamına çekilmek istenen sözlere gençlerin itibar etmemiş olması ve Gezi Parkı dışına çıkmamaları o gruplara prim vermemelerini değerli buluyoruz. Polisimize yardımcı olan tutumları için onlara teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığı gerek o gençlerimiz gerek yurttaşlarımız açısında sürdürülmesi önem arz etmektedir.

Süreç böyle ilerlerse bundan sonraki tablonun İstanbul açısından rahatlatıcı süreç olacağı mümkündür. Ülkemizin huzurunu bozmaya çalışacak gruplar tahrikleri sürdürecektir. Kullandıkları sis bombaları, molotoflar vasıtası ile özellikle polisin aşırı gaz kullandığı imaj yaratarak polise karşı direnişi örgütlemek amacı olduğunu biliyoruz.

Sürecin iyi yürütüleceğini ümit ediyorum. Bize yardımcı olan sivil duruşları polislerimizi tebrik ediyorum.

Çatışmalarda ciddi yaralılar olmamıştır. Şiddet uygulayanlara karşı gözaltı işlemi yapıldı.

Marjinal grupların kendi aralarında haberleşmek için telsizleri temin ettiklerini görüyorsunuz. Mücadele ettiğimiz gruplarının amaçlarının ne olduğu kamuoyuna yansımaktadır. Benim sözüm var diyenlerin ötesinde benim telsizim, benim taşım, benim eylemin var diyenlere karşı duruşumuz vardır. Eylem onlara karşıdır. Bu görüntüler ibretlik pozlardır. Bizim çok güzel halk tabirlerimiz var. Bunlardan biri uydur uydur yaz tabiridir.

Bizim algı yönetimi dediğimiz konuda zihinlerimizi bu tür yalan haberlere karıştıran her türlü algıya karşı bu polisin halkın iyiliği için olduğunu unutmayacağız. Uydur uydur yaz politikalarına karşı sosyal medya üzerinden de dikkat etmenizi istiyorum. Sosyal medya provokatif amaçlı kullanılıyor. Elinde telsiz ve silahla görüntü verenlere karşı çalışmalarımız olacak.