Taksim’de Ahmet Atakan eylemine biber gazlı müdahale

Salı, 10 Eylül 2013 19:43
meydan_7782

Taksim’de Hatay’daki ODTÜ eylemleri sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan için toplananlara, polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Taksim Dayanışması aldığı kararla Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için Taksim Meydanı’nda toplanıldı. Bunun üzerine polis Taksim’de önlem aldı, Gezi Parkı bir kere daha kapatıldı. Toplanan göstericelere polis müdahalesi başladı. İstiklal Caddesi’nde polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi sonrasında dağılan grup, Galatasaray Lisesi’nin önünde yeniden toplandı.

Taksim Dayanışması üyelerinden Tayfun Kahraman “Hatay’da yaşananların ardından bu sabah acil toplantı yaptık. Ahmet Atakan’ı anmak ve polis şiddetini protesto etmek için karanfillerle Taksim’de buluşacağız. Daha sonra basın açıklaması yapacağız” dedi. Öte yandan sivil toplum kuruluşları bir çok ilde Ahmet Atakan için yürüyüşler düzenleme çağrılarında bulundu. Facebook ve Twitter’dan da Taksim Meydanı’ndaki anma töreni için duyurular yapılıyor.

Sıraselviler’de müdahale

Taksim’de geniş güvenlik önlemleri alan polis Sıraselviler Caddesi üzerinde toplanan kalabalık gruba müdahale etti. Biber gazlı müdahale sonrasında grup ara sokaklara dağıldı. Göstericiler polis havai fişek atarken güvenlik güçleri biber gazıyla müdahaleyi sürdürdü.

Kadıköy’de toplanma

Kadıköy’de toplanan kalabalık bir grup, Ahmet Atakan için eylem yapıyor. Kadıköy’de toplanan kalabalık Taksim’e gitmek için Karaköy iskelesine doğru yürüdü. Kadıköy’den Karaköy’e geçmek isteyen kalabalık grubu şehir hatları vapuru kaptanı uyardı.

Taksim’e geçmek isteyen bin kişiden gazla kalabalık grup, şehirhatları vapuruna yönelince vapur kaptanı ’1200′den fazla kişi binmesin batarız’ diye yolcuları uyardı. Vapur daha sonra yolcusunu alarak Karaköy’e doğru hareket etti.

Ankara’da 9 farklı noktada toplanılıyor

Sosyal medya üzerinden örgütlenen binlerce kişi Ankara’da bu akşam 9 farklı noktada buluşuyor. Buluşma noktalarından Kızılay’a yürüyüş planlayan gösteriler nedeniyle Başkentte polis önlem aldı.

ABD, Toronto ve Barselona’da gösteri çağrısı

Ahmet Atakan için bu akşam saatlerinde ABD’nin birçok kentinin yanı sıra Toronto ve Barselona’da da gösteriler düzenlenmesi planlanıyor. Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, gösterilerin Türk konsolosluklarının önünde ya da kent meydanlarında yapılacağı belirtildi.

 

Tags