Taksim’de iki ayrı iftar sofrası

Çarşamba, 10 Temmuz 2013 09:13

file (3)Taksim Meydanı’nda Beyoğlu Belediyesi, İstiklal Caddesi’nde ise Antikapitalist Müslümanlar iftar düzenledi.

Beyoğlu Belediyesi’nin Taksim Meydanı’nda kurduğu sofralarda 400 kişi orucunu açtı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı iftar programında meydana kurulan masalarda vatandaşlara, çorba, pilav, türlü ve meyve suyu ikram edildi.

Demircan, iftardan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların ramazanını tebrik ederek, kardeşlik ve bölüşme çağrısı yaptı.

Bütün Müslümanların iftar sofralarında sadece ekmeklerini, pidelerini, zeytinlerini, hurmalarını değil, kardeşliklerini de bölüştüklerini kaydeden Demircan, şöyle konuştu: “Bu bir fırsat. Dolayısıyla bu fırsatı burada bir kez daha yakalamış durumdayız. Beyoğlu Belediyesi olarak 20 yıldır Taksim Meydanı’nda iftar çadırı kuruyoruz. Geçmişte mekanımız evlendirme dairemizdi, orası yıkılınca bu sene burası nasip oldu. Umut ediyorum ki Taksim’deki bu iftar soframız, geçtiğimiz günlerdeki o mutsuz görüntülerin üzerine, bu ramazanın getirdiği bu iklimin de etkisiyle kardeşliğe, güzelliğe, barışa iyi bir örnek olur diye düşünüyorum.”

File (2)

Demircan, Taksim Meydanı’nın yanı sıra Beyoğlu’ndaki mahallelerde 3-4 bin kişilik sofralar kurduklarını da ifade ederek, “Bu stilde bir değişiklik yok ama bütün bu yaşanan olaylar üzerine Taksim’de iftar organizasyonu daha anlamlı ve daha mercek altına gelmiş oldu. Dolayısıyla böyle bir misyonu da var. İftar soframız herkese açık. Bu rahmet ayında herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Antikapitalist Müslümanlar, yer sofrası kurdu

Taksim Meydanı’nda Beyoğlu Belediyesi’nin iftar etkinliği devam ederken, bazı vatandaşlar da “Antikapitalist Müslümanlar” olarak adlandırılan grubun öncülüğünde İstiklal Caddesi’nde oruçlarını açtı.

Galatasaray Lisesi önünden İstiklal Caddesi’nin Taksim girişine kadar uzanan alanda, evlerinden getirdikleri iftariyelikleri gazete kağıtlarının üstüne koyan gruptakiler, birlikte iftar yaptı.

File

Polis, gruptakilerin oruçlarını açmalarının ardından dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Gruptakiler dağılmamakta ısrar edince çevik kuvvet ekipleri TOMA araçlarıyla birlikte grubun bulunduğu alanda önlem aldı. Polisler bir süre sonra buradan çekildi.

Antikapitalist Müslümanlar, teravih namazını Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nde kılacaklarını duyurdu.

Öte yandan, Gezi Parkı girişindeki merdivenlerde toplanan bir grup, slogan attı.

File (1)Göstericiler Gezi Parkı’na akın etti

İstiklal Caddesi’nde iftar yapan eylemciler cadde girişindeki polisin çekilmesiyle Gezi Parkı’na akın etti. Göstericilerin Gezi Parkı’ndaki bekleyişi sürüyor. İstiklal Caddesi’nde toplanan kalabalık iftar yaptıktan sonra Gezi Parkı’na yürümek istedi. Çok sayıda çevik kuvvet polisi önce göstericilerin parka yürümesine izin vermeyerek, dağılmaları konusunda ikazlarda bulundu. Bu sırada eylemciler slogan atarak İstiklal Caddesi girişinde bekleyişini sürdürdü. Bir süre sonra çevik kuvvet ekipleri ve hazır bekletilen TOMA’lar caddeden geri çekildi. Ellerinde Türk bayrakları bulunan göstericiler de “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” şeklinde slogan atarak Gezi Parkı’na akın etti. Kalabalığın parktaki bekleyişi devam ediyor.