Taksim’de ateş açan kişi tutuklandı

Çarşamba, 10 Temmuz 2013 08:49

130710silahli_eylemci.hmediumİstanbul’da dün gece, Gezi Parkı eylemcileriyle tartışan ve havaya ateş açtığı gerekçesiyle gözaltına alınan zanlı, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda nöbetçi savcıya ifade veren zanlı, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Nöbetçi mahkeme zanlının, “Halkta korku, kaygı, panik yaratacak şekilde meskun mahalde ateş etmek” suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Zanlı, dün gece Taksim’de yaşanan Gezi Parkı eylemleri sırasında, göstericilerle tartışmış ve İmam Adnan Sokak’ta havaya 4-5 el ateş açmıştı.

PALALI SALDIRGANIN SERBEST BIRAKILMASINA İTİRAZ
Öte yandan Gezi Parkı eylemcilerine palayla saldıran S.Ç.’nin mahkemece serbest bırakılmasına savcılıktan itiraz geldi.

Soruşturma dosyası Başsavcılık tarafından Savcı Veysi Büyükkılıç’a verildi. Dosyayı inceleyen Savcı Büyükkılıç, S.Ç’nin serbest bırakılmasına itiraz etti.

Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz eden savcılık, “suçun vasıf ve mahiyeti”, “mevcut delil durumunu” gerekçe göstererek tutuklanmasını talep etti.

Gezi Parkı için Cumartesi günü eylem yapan grup, Talimhane’de saldırıya uğramıştı. Esnaf olduğu öğrenilen S.Ç. göstericilere palayla saldırmıştı. Zanlı, bir kadının sırtına da teme atmıştı.

Olayın ardından gözaltına alınan zanlı, savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve serbest bırakılmıştı.

Mahkeme, şüphelinin “üzerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti”, “mevcut delil durumu”, “tutuklanmanın bir tedbir olması”, “şüphelinin sabit ikametgah sahibi olmalarını ve kaçma şüphelerinin bulunmaması”nı da göz önünde bulundurarak tutuklanma talebini reddetmişti.

ARINÇ DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Olayla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Elinde satırla sağa sola hücum eden bir insan neden serbest bırakılmıştır derseniz, bunu hakime sormak gerekir. Herkesin bunu telin etmesi ve bu saldırgan hakkında yargının süratli karar vermesi gerekir” demişti.