Taksim ve İstiklal Caddesi’nde polis müdahalesi

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 21:34

taksim-de-polis-mudahalesi_460x340scaleİstiklal Caddesi’nde toplanan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu.

İstiklal Caddesi’nde topanıp Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi.

Polis gruba TOMA aracından tazyikli suyla müdahale etti.

Grup, İstiklal Caddesi’nde Galatasaray’a doğru ve ara sokaklara dağıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup, slogan atarak İstiklal Caddesi’nden Taksim yönüne yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı girişinde durdurulan gruba, polis dağılmaları yönünde uyarı yaptı.

Uyarıların dikkate alınmaması üzerine polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında gruptaki bazı kişiler de gözaltına alındı.

Müdahalenin ardından, gruptakilerin bir kısmı İstiklal Caddesi yönüne, bir kısmı da ara sokaklara dağıldı.

Olaylar sırasında çevredeki iş yerleri kepenklerini indirirken, bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi.

Tehlikeli gerginlik

Bu arada İstiklal Caddesi Tünel kesiminde ise tehlikeli bir gerginlik yaşandı. Karşıt görüşlü iki grup arasında yumruklaşma ve tekmelemeye varan kavga yaşandı.

Tabipler Odası’ndan açıklama

İstanbul Tabipler Odası’ndan İstikal Caddesi’ndeki müdahaleyle ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: “23 günden bu yana polis barikatları kurularak halka kapatılan Gezi Parkı bugün İstanbul Valisi’nin, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, Beyoğlu Belediye Başkanı’nın katıldığı resmi törenle tekrar ‘halka açıldı’. Vali Hüseyin Avni Mutlu, kamuya açık olan bir alanın tekrar kamuya açıldığını ilan ederek bir ilke imza atmış oldu. Akşam saatlerinde yaşanan gelişmelerse, AKP Hükümeti’nin ve Valisi’nin akıl ve vicdan tutulmasının devam ettiğinin göstergesi oldu. Odamızın da bileşenleri arasında yer aldığı Taksim Dayanışması’nın bu akşam 19.00’da yapacağı basın açıklaması yine polisin şiddetli saldırısıyla engellendi.”

Açıklama şöyle devam etti: “Odamız Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, üyemiz Dr. Kamil Tekerek, Mimarlar Odası yöneticisi Mücella Yapıcı, TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz’ın da aralarında olduğu (ulaşan son bilgiye göre) 35 kişi gözaltına alındı. AKP Hükümeti ve Valisi’nin demokratik, anayasal hakların kullanımına, kişi hak ve özgürlüklerine karşı giriştiği bu akıl ve hukuk dışı saldırıyı kınıyoruz. Haksız, hukuksuz yere gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, kamuya açık Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’ndaki polis işgaline son verilmeli, meydanlar ve parklar gerçek sahiplerine; halka bırakılmalıdır” denildi.

Toplanma çağrısı

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı’nın halka kapatılmasına ve Cumartesi günü yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla diğer parklarda yapılan forumları Gezi Parkı’na taşıma kararı almıştı.

Açıklamada “Bugün saat 19.00’da kendiliğinden yeşererek yalnızca İstanbul’a değil tüm Türkiye ’ye bir demokrasi örneği olarak yayılan forumlarımızın ışığını Gezi Parkı’na da taşımaya kararlıyız. Bütün dünyaya örnek olan dayanışmamızdan, taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz” denilmişti.

Gezi Parkı kapatıldı

Taksim Dayanışması’nın bu akşam saat 19.00’da Gezi Parkı’nda düzenleyeceğini açıkladığı toplantı öncesi polis Taksim Meydan’da güvenlik önlemlerini yoğunlaştırdı. Öğlen açılan Gezi Parkı yeniden kapatılmış, Gezi’den çıkmak istemeyen bir gruba ise polis, biber gazıyla müdahalede bulunmuştu.