Taksim Meydanı’na polis müdahalesi

Cumartesi, 22 Haziran 2013 19:20

BNYDRdwCYAAb61DTaksim’de Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybedenler için yapılan anma töreninin ardından polis müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından meydandaki kalabalık dağılırken, polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Polis, zaman zaman ara sokaklarda göstericilere müdahalede bulunuyor.

Taksim Meydanı’nda bu akşam Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybedenler için anma töreni vardı.

Saat 19.00 sıralarında Taksim Meydanı’na ellerinde karanfillerle gelen göstericiler hükümet aleyhine sloganlar attı.

Eylemciler adına yapılan basın açıklamasının ardından yere karanfiller bırakıldı.

Ardından ‘yolun trafiğe kapatıldığı’ gerekçesiyle gruba saat 20.00 sıralarında “Basın açıklamanızı yaptınız, yola trafiğe açın. Bundan sonraki eylemleriniz kanuna aykırı. Lütfen dağılın” uyarısı yapıldı.

Polis, verdiği 20 dakikalık sürenin ardından gruba tazyikli suyla müdahale etmeye başladı.

TOMA’ların desteğiyle yapılan müdahale, sonrası kalabalık, İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Gümüşsuyu ve Harbiye yönüne doğru dağıldı.

Müdahale sırasında bazı dükkanların kepenklerini indirdiği görüldü. İtidal çağrısında bulunan bazı göstericiler, polise taş atılmasını engellemeye çalıştı.

File.ashxMEYDANDA SU, SOKAKLARDA GAZ

Meydanda yapılan ilk müdahalede biber gazı kullanılmadı, ancak daha sonra başta İstiklal Caddesi olmak üzere polis, göstericilere karşı biber gazı da kullandı.

POLİS ANITI ÇEMBERE ALDI

Protestocu bir grup da Cumhuriyet Anıtı çevresinde oturma eylemine başladı. Uyarının ardından grup olaysız bir şekilde dağılırken, polis anıtın çevresini çembere aldı.

Çevrede güvenlik önlemleri alan polis, göstericilerin Taksim Meydanı’na çıkmasına izin vermiyor.

İSTİKLAL CADDESİ GERGİN

İstiklal Caddesi girişinde oturma eylemi yapan bir gruba da polis, tazyikli suyla müdahale etti.

Polis, İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında göstericilere zaman zaman tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuyor. Bölgeye ambulanslar sevk edilirken, polis İstiklal Caddesi’ne girişe izin vermiyor.

TRAFİĞE AÇILDI

Öte yandan olaylar nedeniyle Taksim Meydanı bir süre araç trafiğine kapandı. Şu sıralar Taksim Meydanı’nda trafik akışı sağlanıyor.

Polis Müdahalesini Canlı İzlemek İçin