Taksim Dayanışması: O zirveden sonuç çıkmaz!

Çarşamba, 12 Haziran 2013 17:17

130612_dayanisma640.hmediumBaşbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemlerini görüşmek için çağırdığı 11 kişilik heyette yer almayan Taksim Dayanışması, “Yaşam hakkını hiçe sayan polis şiddeti acımasızca sürerken yapılacak toplantılar hiçbir şekilde sonuç vermeyecektir” açıklaması yaptı. Taleplerini yineleyen “Gezi direnişçileri”, İstanbulluları bir kez daha Taksim’e çağırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak 11 kişilik heyeti kabul ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Taksim Dayanışması, kendilerinden kimsenin davet edilmediğini bildirdi.

Taksim Dayanışması’ndan kimsenin görüşmede yer almayacağı belirtilen açıklamada, “Gezi Parkı ve çevresinde yaşam hakkını hiçe sayan polis şiddeti acımasızca sürerken yapılacak toplantılar hiçbir şekilde sonuç vermeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

Taksim Dayanışması heyetinin 5 Haziran’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la bir araya geldiği hatırlatılan açıklamada, “Bu görüşmenin ardından iletilmiş taleplere dair hiçbir açıklama yapılmamıştır” denildi.

Taksim Dayanışması’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Daha önce de belirttiğimiz taleplerimizi tekrarlıyoruz: Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulmasını, Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, iki yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara, Hatay Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumluların görevden alınmasını, gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanmasını,

Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama, 1 Mayıs alanı olan Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Ülkenin ve dünyanın dört bir yanında sahip çıkılarak meşruluğu tartışılmaz bir hal alan, açtığımız davalar ve uluslararası evrensel hukuk kriterleri açısından da en temel insan hakları ve demokrasi kriterleri açısında hukukiliği tartışılamayacak olan taleplerimizin takibinde ısrarcıyız.

Sadece Gezi Parkı’nda değil, İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde ve dünyada eylemlilikler devam etmektedir.

Saat 19.00’dan itibaren herkesi, taleplerine sahip çıkmaya Taksim’e, Gezi Park’ına bekliyoruz.

Buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.”