Sutyenin yararından çok zararı var

Perşembe, 11 Nisan 2013 15:43

136567947060288Fransa’daki Besançon Üniversitesi’nde spor uzmanı olarak görev yapan Jean-Denis Rouillon sutyenin kadınlara bir yararının olmadığını ileri sürdü.

330 kadın üzerinde 15 yıl yaptığı araştırmayı açıklayan Rouillon sutyenin kadınların göğsü için “tıbbi, psikolojik ve anatomik” olarak bir yararının olmadığını söyledi. Göğüslerin sutyen olmadan da sağlıklı kalacağını ve kendini destekleyebileceğini dile getiren Fransız uzman suyten kullanmanın “desteklenen dokuların gelişmeyeceği ve hatta solabileceği ve göğüslerin yavaş yavaş düşeceği” anlamına geldiğini belirtti.

Araştırmaya katılan kadınların arasında sutyen takmayı bırakanların sırt ağrısının geçtiği de Fransız uzmanın iddiaları arasında.

Ancak Prof. Rouillon “Bütün kadınlara sutyen takmayı bırakın demek tehlikeli. Çünkü bu örnekler nüfusun tamamını temsil etmiyor” dedi.

Prof. Rouillon’a göre sutyen bir “yanlış gereklilik” ve sırt ağrısı yapmadığına dair de bir kanıt yok. Fransız uzmana göre bunun tam tersi göğüslere destek koymak daha fazla sorun çıkarıyor.

Prof. Rouillon araştırmasına 1997′de başladı. Araştırmaya katılan kadınların sutyensiz yaşamın etkilerini inceledi ve değerlendirdi. Araştırmanın sonucunda sutyenini çıkaran kadınların göğüs uçlarının omza doğru 7 mm yükseldiği gözlemlendi. Göğüslerin daha sıkı ve gergin olduğu belirtildi. Bazılarının ise sırt ağrısı geçti.

Tags