Sürücüsüz araçlar kendi başlarına taksicilik yapacak

Salı, 17 Şubat 2015 09:57

Elektrikli otomobilleri unutun. Bir yerden diğerine gitmenin en iyi yolu, kendi kendilerinin patronu olan sürücüsüz arabalar olabilir.

Özgürlüğünü kazanmış otomobiller çılgın bir proje gibi geliyor kulağa. Ama bunu savunan araştırmacı bir adım daha ötesine gidiyor: otomobillerin bir gün “doğuracaklarını” düşünüyor.

Peki şimdi teybi biraz geriye saralım ve Mike Hearn’ü tanıtalım. Çalışmalarını Zürih’te sürdüren yazılım geliştiricisi Mike Hearn, eski bir Google teknisyeni.

Geleceğin ulaştırmasına dair fikirleri üzerinde çalışıyor değil, bunların sadece bir beyin egzersizi olduğunu söylüyor. Otomobiller bulundukları yere göre fiyat verebilecek.

Ucuz olmaya programlı

Sürücüsüz araçlar çoğalınca birçok kişinin araç sahibi olmayı istemeyeceğini düşünüyor. Başına buyruk gezen taksilerin dolu olduğu bir dünyada, bu taksiler büyük şirketler tarafından işletilmektense “kendi adlarına çalışacakları” için taksi ile seyahat etmek daha ucuz olacak.

Hearn’ün tasarladığı projeye göre, taksiler daha sonra başlarına birşey gelirse kullanmak üzere, biraz kar edecek şekilde programlanabilecek ancak hicbir zaman aşırı ücret istemeyecek.

Belli bir kurum tarafından işletilmek yerine, taksiler Tradenet denilen bir internet ağı üzerinden tutulabilecek.

Bu ağın uygulamasını telefonuna yükleyen kullanıcılar, nereye gideceğini yazarak fiyat isteyecek. Taksiler de bulundukları yere, içlerindeki yakıt miktarına ve programlarına göre fiyat verecekler.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags