Suriye’nin kimyasal silahları denizde imha edilebilir

Çarşamba, 20 Kasım 2013 19:34

Suriye’nin imha edilmesini kabul ettiği kimyasal silahlarının denizde imha edileceği bildirildi. Başkanlığını Türk diplomat Ahmet Üzümcü’nün yaptığı Nobel barış ödüllü kurum OPCW (Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü) çalışanları Reuters haber ajansına kimyasal silahları denizde imha etmeyi düşündüklerini açıkladılar. OPCW yetikilisi “Şu an bilinen tek şey bu planın fizibil olduğudur” dedi.

En son ABD’nin kimyasal silahları topraklarında imha etme teklifini reddeden Arnavutluk’ta bu plan başbakanlık önünde toplanan eylemciler tarafından protesto edilmişti. Denizde yapılacak bir imha işleminin tehlikeli olacağı tartışılırken ABD’li yetkililer işlemin bir gemide yapılabilceğini de söylüyorlar.

İmha işlemi için 1,000 tonluk zehirli materyalin Suriye dışına taşınması gerekiyor. OPCW en zehirli olan materyallerin 2013 sonuna kadar Suriye’den çıkartılıp 2014 ortasına doğru yok edilmesinde kararlı olduğunu geçen hafta açıkladı.

Kimyasalların denizde imha edilmesi ile ilgili olarak uzmanlar işlemin çevre kirliliğine yol açabileceğine işaret ediyorlar. Reuters haber ajansına konuşan bağımsız kimyasal silahsızlanma uzmanı Ralf Trapp “Sulu ayrışım ya da külleştirme işlemi yapılırsa, akışkan atık oluşacaktır” uyarısında bulundu.