Suriyeli muhaliflerden modern savaş kuralları: Savaşçı, Katil Değildir!

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 09:38

Suriyeli muhalifler, iç savaş sırasında yaşanan insan hakları ihlallerini önleyebilmek için, ‘Savaşçı, Katil Değildir’ kampanyasıyla eğitici animasyonlar hazırlattı.

Suriyeli muhaliflerin hazırladığı 32 saniyelik videolar ve hazırlanan eğitim kitapları isyancılara modern savaşın kurallarını; nelerin yasak olup neleri yapmanın uygun olduğunu anlatmayı hedefliyor.

Suriye Ulusal Konseyi’nden Abo Zayd, isyancıları eğitmek için birçok atölye çalışması yürütüyor. Zayd kampanyayı, “Kitap ve videolar eğitim amaçlı. Eğitimlere katılan birçok kişi okuma-yazma bilmiyor. Herkesin anlaması için çok basit bir şekilde kuralları anlattık” sözleriyle anlattı.

NEFRET EYLEMLERİ

Özellikle çocukların çatışmalardan uzak kalmasını istediklerini belirten Zayd, “Önceliğimiz ‘nefret eylemlerini’ sonlandırmak. Rejim ne yaparsa yapsın, muhalifler olarak aynısını yapmamalıyız” dedi.

İnglizi The Guardian gazetesinin haberine göre, kampanya muhalif komutan Ebu Sakkar’ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için savaşan bir askerin kalbini yerken görüntülenmesinin ardından ortaya çıktı.

Zayd, ‘Esad’ın yaptıklarının aynısını yapıyorum’ açıklamasını yapan Sakkar’ın eylemini onaylamadıklarının altını çizdi. Zayd, “Muhaliflerin, Esad rejiminin işlediği suçların aynısını yapmasını istemiyoruz. Sakkar örnek olarak alınmamalı” açıklamasını yaptı.

‘Savaşçı, Katil Değildir’ kampanyasının animasyonlarını İsviçre’de “Geneva Call” adlı bir şirket hazırladı. Şirket sözcüsü Tim Carstairs kampanya kitabında uluslararası hukuktan maddeler yer aldığını, hazırlanan videolarda ise bölgede en çok görülen ihlallere yer verildiğini belirtti.