“Suriye’deki çatışmalarda iki bine yakın Türk militan hayatını kaybetti”

Pazartesi, 3 Şubat 2014 15:08

Suriye resmi haber ajansı SANA internet sitesinde, Eş-Şuruk Gazetesi’nin ‘Suriye’deki Yabancı Militanlar ve Cinsiyetleri’ başlıklı haber araştırmasının detaylarını yayınladı. ‘Terörist Gönderen Ülkeler Arasında Türkiye 5. Sırada’ başlıklı haberde Suriye’deki çatışmalara adam gönderen ülkeler arasında Türkiye’nin 5 bin 600 kişiyle 5′inci sırada olduğu öne sürüldü. Çatışmalarda bin 946 Türk’ün öldürüldüğü ve aralarında asker, subay ve keskin nişancıdan oluşan 247 Türk’ün de bulunduğu iddia edilen haberde şu ifadelere yer verildi:

“Batılı istatistik kurumları, Suriye’de tekfirci ve kiralık terör çeteleri saflarında savaşan yabancı uyruklu teröristlere ilişkin araştırma yayınlarken, bu teröristlerin arasında ölen kadın ve erkek sayısının yanı sıra kayıp olanların sayısını açıkladı. Batılı kurumların hazırladığı araştırmada, 5 bin 600 teröristle Türkiye beşinci sırayı aldı. Araştırmaya göre Suriye’de terör saflarında çatışırlarken bin 946 Türkiyeli terörist öldürülürken, 14 teröristin kayıp olduğu belirtildi. Araştırmada, ölen teröristlerin arasında asker, subay ve keskin nişancı olan 247 teröristin bulunduğu ifade edildi.”

Araştırmada hazırlanan listede Suriye’de yaklaşık 14 bin Çeçenistanlı teröristin bulunduğu açıklanırken bunlardan 3671 teröristin öldürüldüğünü ve 1395 teröristin de kayıp olduğu ifade edildi. Öldürülen Çeçenli teröristlerin arasında 6 kadının bulunduğu kaydedildi.

Yaklaşık 12 bin teröristle Suudi Arabistan Suriye’ye terörist gönderen ülkelerin listesinde ikinci sırayı aldı. Araştırmaya göre Suriye’de 3872 Suudili terörist öldürüldü, 2689 terörist de kayıp. Öldürülen Suudili teröristlerin arasında 7 kadın bulunuyor.

Araştırmada Irak 11 bin teröristle üçüncülüğü alırken; bunlardan 2791 terörist öldürüldü, 667 terörist de kayıp.

Dördüncü sırayı alan Lübnan’dan ise 9 bin terörist Suriye’de terör saflarında çatışırken Lübnanlı 2904 terörist öldürüldü, 4 terörist de kayıp. Öldürülen teröristlerin arasında 4 kadın bulunuyor.