Suriye’de silahlı çatışma: 52 ölü

Cumartesi, 13 Temmuz 2013 11:09

serf5b3e046ed9579b5Suriye ordusu ile ülke genelinde muhalifler ile arasındaki silahlı çatışmalarda, 52 kişi hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda başkent Şam’ın banliyölerinde 23, İdlib’de 9, Humus ve Halep’te 6′şar, Dera kentinde 4, Deyru’z Zor ve Hama’da ikişer olmak üzere ülke genelindeki olaylarda toplam 52 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu arada, Esad güçlerinin Şam’ın doğusunda yer alan Kabun bölgesine 10′dan fazla karadan fırlatılan füzelerle yerleşim yerinin vurduğunu aktaran Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) medya sorumlusu Rabi Tamimi, bölgede onlarca evin yıkıldığını ve enkazdan çok sayıda ölü ve yaralının çıkartıldığını iletti.

Fırlatılan füzeler, atılan roket ve havan toplarıyla bölgeden yoğun bir şekilde dumanların yükseldiğine değinen Tamimi, bölgenin 10 saatten bu yana adeta cehennemi yaşadığını ve bugün insanların yoğun saldırılar nedeniyle cuma namazına gitmediğini söyledi.

Kabun’da elektriklerin kesildiğini ve bölgeye insani yardımın girişine hükümet yetkililerince izin verilmediğini anlatan Tamimi, “Bölgede binlerce sivil şu anda rejim güçlerince kuşatma altına alınmış durumda. Kasyon Dağı’ndan bölgeye havan topu ve roketler yağıyor. İnsanlar korkularında dışarı dahi çıkamıyor” dedi.

“Halk orucunu açmak için ekmek dahi bulamıyor”

Yoğun çatışmalar nedeniyle bölgede durumların çok kötü olduğunu anlatan Tamimi, Ramazan ayında olmalarına rağmen rejim güçlerinin camilere saldırdığını ve buraları yıktığını vurguladı. Tamimi, rejimin saldırıları nedeniyle Kabun’daki fırınların kapalı olduğunu anımsatarak, “Halk orucunu açmak için ekmek dahi bulamıyor. Bölgedeki fırınlara un gelmediği için halk ekmek bulmakta sıkıntı çekiyor” diye konuştu.

Kabun’a düşen füzelerin bölgede deprem etkisi yaratığını vurgulayan Tamimi, birçok mahallenin atılan füzelerle yerle bir olduğunu savundu.

Tamimi, Humus’un Halidiye bölgesinde de durumun Kabun’dan farklı olmadığını ifade ederek, Esed güçlerinin kentin Halidiye bölgesi ile Halid Bin Velid Camisi’ne ağır silahlarla saldırdığına işaret etti.

Ordunun Halid Bin Velid Camisi’ni yoğun top ateşine tutmasından dolayı caminin kübbelerinde büyük deliklerin açıldığını belirten Tamimi, Humus’ta muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere rejimin ağır silahlarla saldırılar düzenlediğini de sözlerine ekledi.