Suriye’de iç savaşın gölgesinde seçim

Salı, 3 Haziran 2014 12:38

Suriye sandık başına gidiyor. Suriye hükümetinin kontrolü altında olan bölgelerde yoğun güvenlik önlemeri altında yapılan seçimin sonucunda Beşar Esad’ın kazanacağı belli olduğu için Batı ülkeleri seçimin geçersiz olduğunu söylüyor.

Suriye 40 yıldız ilk kez çok partili seçime gidiyor. Bir taraftan da 3 yıldır devam eden ve çoğunu sivillerin oluşturduğu 160 bin kişinin hayatını kaybettiği yıkıcı iç savaş devam ediyor.

Sandık başında oy kullanılırken bile isyancıların elinde olan bölgelerden çatışma ve bombalama haberleri gelmeye devam ediyor.

Daha önceki seçimlerde pusulaların üstüne sadece Esad ailesinin ismi bulunurken, bu defa ilk kez iki farklı isim daha var: Mahir Haccar ve Hasan Abdullah El Nuri ülkede tanınan isimler. İkisi de 3. kez göreve seçileceği kesin gözüyle bakılan Esad’ın onayından geçen adaylar.

Suriye’de muhalefeti destekleyen batılı ülkeler, ABD, İngiltere, Fransa, ayrıca Türkiye ve Suudi Arabistan da seçimleri bir parodi olarak nitelendirdi. Rejim karşıtlarının oluşturduğu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) işe ülkede “düzmece” bir seçim yapıldığını vurguladı ve seçimi boykot ediyorlar. Başkent Şam’da geniş güvenlik önlemleri alınırken, kontrol noktalarında askerler araçları durdurup arama yapıyor.

Suriye İçişleri Bakanlığı 15.8 milyon seçmen olduğunu bunların hem Suriye içinde hem de dışında olduğunu söyledi. Ülke çapında 9,600 sandık kuruldu.

Suriye dışında bulunan 10 binlerce Suriye vatandaşı geçen hafta oy kullandı. Ancak bölgedeki 2.7 milyon Suriye’li mülteci seçim yasası nedeni ile oy hakkını kullanamadı.

Oy verme işlemi 12 saat sürecek, eğer katılımda artış olursa oy verme zamanı bu gece 5 saat daha uzatılacak.