Suriye’de güvenli insani bölgeler konusu Washington’da tartışılacak

Perşembe, 2 Mart 2017 17:25

Washington merkezli BAU International Üniversitesi ve tarafsız düşünce kuruluşu Global Policy Institute ortaklığıyla düzenlenecek panelde önemli isimler Suriye’de kurulması planlanan güvenli insani bölgeler konusunu masaya yatırılıyor. BAU Global çatısı altında ABD başkentinde faaliyet gösteren BAU International Üniversitesi ve Washington merkezli tarafsız ve bağımsız düşünce kuruluşu Global Policy Institute (GPI), son günlerde giderek daha fazla dile getirilen “Suriye’de insani güvenli bölgeler” konusunu tartışmak üzere alanında uzman isimleri Washington’da bir araya getiriyor.

“Suriye’de Güvenli İnsani Bölgeler Kurmak: Nasıl ve Nereden Başlamalı?” başlığını taşıyan etkinlikte yer alacak konuşmacılar arasında ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası döneminde ulusal güvenlik danışmanlığını yapan Joseph Schmitz , FOX News haber kanalı güvenlik uzmanı emekli general Thomas McInerney , American Foreign Policy Council Başkan Yardımcısı Ilan Berman ve Bahçeşehir Üniversitesi Amerikan Araştırmaları Merkezi (AMERS) Başkanı Burak Küntay bulunuyor. Tartışmanın moderatörlüğünü ise BAU International Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası döneminde dış politika danışmanlığını yapan Walid Phares üstleniyor.

Türkiye’nin öteden beri dile getirdiği ve son dönemde Trump yönetiminin körfez ülkeleriyle birlikte Suriye’deki savaşa son vermek ve insani krize çare bulmak amacıyla tartışmaya açtığı güvenli insani bölgeler konusu, evlerinden ayrılmak zorunda kalmış milyonlarca Suriye vatandaşının ülkelerine geri dönebilmeleri için kritik önem taşıyor. 2 Mart Perşembe günü Washington saatiyle 13:00′te başlayacak etkinlik, BAU International Üniversitesi’nin Washington’daki merkez kampüsünde gerçekleşecek.

Etkinliği canlı olarak izlemek için: