Suriye tüm kimyasal silah tesislerini imha etti

Cuma, 1 Kasım 2013 10:00

Suriye, ABD ve Rusya’nın aracılığı ile kimyasal silah tesislerini 1 Kasım’a kadar imha etmeyi kabul etmişti. Suriye’deki kimyasal silahlar, bu yıl Nobel barış ödülü alan ve Türk diplomat Ahmet Üzümcü’nün başkanlığını yaptığı Kimyasal Silahları Önleme Örgütü yani OPCW tarafından izleniyordu. OPCW Suriye’nin, söz verdiği gibi, bilinen tüm kimyasal silah tesislerini imha ettiğini bildirdi. OPCW sözcüsü Michael Lucan “15 Kasım’da, yani iki hafta içinde, yönetim kurulumuz Suriye’deki tüm kimyasal silah programlarının ve bununla ilgili tüm materyallerin de 30 Haziran 2014′e kadar dönüşü olmayacak şekilde imha edilmesi planını da onaylamış olacak.” dedi.

ABD, Suriye’de meydana gelen kimyasal silahlı saldırıların ardından Ağustos ayında askeri müdahele tehtidinde bulunmuştu. Bunun üzerine Rusya, Suriye’yi kimyasal silhları imha etme konusunda ikna etmişti.

Suriye dışişleri bakanı yardımcısı Faisal Mekdad “Umarım bugüne kadar hakkımızda olumsuz düşünenler bugünden sonra bizim yapıcı bir işbirliği içinde olduğumuz anlarlar” dedi.
Suriye’nin sarin gazı ve diğer yasadışı kimyasal silah stoğunun 1000 ton olduğu tahmin ediliyor. Suriye veridiği söze göre 2014 yılında tüm bu kimsyalları da imha edecek.