Suriye sınırında kaçakçılara gaz bombası

Salı, 30 Temmuz 2013 15:39

genelkurmay_baskanligindan_bayram_jesti13516738260_h945950Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’den Türkiye sınırından geçmeye çalışan 1500-2000 kişilik kaçakçı grubun ikazlara uymaması üzerine havaya uyarı ateşi açıldığı göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunulduğunu açıkladı.

Genelkurmay’ın sitesinden yapılan açıklama şu şekilde:

“Türkiye-Suriye Hududunda 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, saat 03.00’da hudut hattında görev yapan araç ve personelimiz tarafından, hudut taşları arasında yaklaşık 1500-2000 kişilik kaçakçı grup tespit edilmiştir. Hudut hattında bir Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), bir Tank, bir Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) ve bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile geçiş noktaları kapatılmış ve kaçakçı gruba, hudut hattına yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulmuştur.

İkaza uymayan kaçakçı grup, farklı noktalardan hudut hattına yaklaşmaya devam etmiş ve kaçakçılık girişiminde bulunmuşlardır. Devriye yolunda görev yapan araçlarımıza sınırın Suriye tarafından, daha geride görev yapan araç ve personelimize ise, sınırın Türkiye tarafındaki bir diğer kaçakçı grubu tarafından taş atılarak saldırıda bulunulmuştur.

Tel engeline kaçakçılık girişimleri esnasında büyük zararlar veren kaçakçı şahıslar, bölgede görev yapan unsurlarımızca engellenmeye çalışılmışlardır. Unsurlarımız tarafından havaya uyarı ateşi açılmış, göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahalede bulunularak grubun dağılması sağlanmıştır.

Bu faaliyet sürerken; Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasında bir diğer bölgeden kaçakçılık yapmaya çalışan 300-350 kişilik bir atlı gruba ise, bir ZMA, bir GZPT ve bir ZPT ile önleyici atışlarla müdahalede bulunulmuştur. Olayla ilgili olarak; Reyhanlı Kaymakamlığı’na, Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bilgi verilmiş, bölgedeki birlikler takviye edilmiştir.

Olayda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir.”