Suriye, ‘kimyasal silah’ iddialarıyla ilgili BM soruşturmasına izin verdi

Pazar, 25 Ağustos 2013 16:47

page_suriye-kimyasal-silah-iddialariyla-ilgili-bm-sorusturmasina-izin-verdi_746280879Suriye’nin başkenti Şam’ın kırsal bölgesinde 22 Ağustos’ta düzenlenen ve kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen saldırının ardından Beşşar Esad rejimi, Birleşmiş Milletler heyetinin bölgede araştırma yapmasına izin verdi.

Suriye devlet televizyonu, aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu bine yakın sivilin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak Şam yönetiminin, Birleşmiş Milletler soruşturmasına yeşil ışık yaktığını duyurdu.

Esad yönetimi, daha önce bölgenin muhaliflerin kontrolünde olduğu ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin can güvenliğini sağlayamayacağı gerekçesiyle soruşturmaya izin vermemişti.

ABD muhalifler ile anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin muhalifleri, BM yetkililerinin can güvenliğini koruma konusunda ikna etmesinin ardından soruşturma izninin alındığı kaydedildi.

Rusya ve İran’dan Şam’a ‘İzin ver’ mesajı

Kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen saldırı tüm dünyanın tepkisini çekmiş, krizin başından beri Esad yönetiminin yanında yer alan Rusya ve İran da, Şam yönetiminden kimyasal silah iddialarının soruşturulması için izin verilmesini talep etmişti.

ABD yeni savaş gemisi gönderdi

Daha önce kimyasal silah kullanımını ‘kırmızı çizgi’ olarak belirleyen ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye ile ilgili bütün seçeneklerin masada olduğunu ve Washington’un konuyla ilgili neler yapılabileceğini ‘gözden geçirdiğini’ ifade etmişti.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ABD bölgeye 4. savaş gemisini göndermiş, bu hamle İran ve Suriye’nin tepkisini çekmişti.