Suriye Donörler Konferansı: Suriyeli mülteciler için 9 milyar dolarlık yardım sözü

Cumartesi, 6 Şubat 2016 13:39

İLDEM WİLSON

Perşembe günü Londra’da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı’nda dünya liderleri, Suriye’den kaçan mülteciler için para yardımını arttırmak adına bir araya geldiler. Suriye’deki iç şavaşının çözümü için Cenevre’de atılan barış adımı ise şimdilik ertelendi. Suriye’de iç şavaş yıkım ve belirsizlik devam ediyor.

Londra’da düzenlenen ve dünya liderlerinin katıldığı Suriye Donörler Konferansı’da Suriye’deki iç savaştan kaçan mülteciler için 9 milyar dolarlık bir yardım bütçesi hedef olarak belirlendi. Konferansta konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin bu güne kadar Suriyeli mülteciler için ayırdığı geniş bütçeyi hatırlatırken, Suriye’de devam eden vahşetin sorumlusunun Esad rejimi ve DAEŞ olduğunun da altını çizdi.

Cenevre’de henüz birkaç gün önce BM’nin aracılığı ile başlayan Suriye barış görüşmelerinin muhalif ve hükümet taraflarının anlaşmazlığı üzerine tıkanmasının ertesi günü Londra’da gerçekleşen Suriye Donörler Konferansında Birleşmiş Milletler’in talep ettiği 7,7 milyar dolar ve bölgedeki diğer ülkelerin talep ettiği 1,3 milyar dolar ile toplam 9 milyar dolarlık yardım için en başta Almanya olmak üzere İngiltere de yardıma hazır olduğunu belirtti. Almanya 2.69 milyar dolar yardım sözü verirken, İngiltere 1,7 milyar dolar yardım vereceğini açıkladı. ABD daha önce yapmış olduğu 5 milyar dolarlık yardımın üzerine, 900 milyon dolar daha bağışlarken, BBC’nin haberine göre Avrupa Birliği’nin yardımı 2,2 milyon dolar olacak.

Cenevre’deki Suriye Barış Görüşmelerinde ise Suriye rejimi ve muhalifler siyasi yolla çözüme ulaşmayı istediklerini açıkladılar. Ancak görüşmeler başladıktan sadece birkaç gün içinde, iki tarafın da birbirini suçladığı anlaşmazlık sonucunda görüşmeler 25 Şubat’a kadar ertelendi. Barış görüşmelerine rağmen henüz kimse Suriye’deki kriz için hızlı bir çözüm öngöremiyor. Zira Cenevre görüşmeleri devam ederken bile Suriye rejimi Halep’teki bombardımanına da devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube’da yayınlanan bir video ise Suriye’yi son beş yılda maddi manevi bir enkaza dönüştüren iç savaşın tüm gerçekliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Rus bir kameramana ait bir drone, bir zamanlar Suriye’nin 3. en büyük kenti olan Humus’un sokaklarında ve yıkık binalarının arasında yer yer alçalarak dolaşıyor. Bu hafta dünya basınında da geniş yer alan 1,5 dakikalık videonun ne zaman çekildiği tam olarak bilinmiyor. Ancak kentin distopik bir bilimkurgu filmini andıran hali Suriye’den kaçan mültecilerin nasıl bir yıkımdan kurtulmak için hayatları pahasına Suriye’yi terk ettiklerini çok net bir şekilde görmemizi sağlıyor.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 255. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play