Süpermarketin çöpe attığı yiyecekleri aldı, hırsız diye tutuklandı

Çarşamba, 29 Ocak 2014 14:29

Londra’nın kuzeyinde donmuş yiyecekler satan Iceland adlı süpermarketin çöpe attığı yiyecekleri alan üç kişi Paul May, Jason Chan ve William James hırsızlık yaptıkları gerekçesi ile tutuklandılar. 19 saat göz altında kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan üç kişinin çöpten 33 sterlin değerinde (yaklaşık 120 TL) domates, mantar, peynir ve kek aldıkları belirlendi. Duvardan atlarken bir vatandaş tarafından görülen ve polise ihbar edilen üç kişi İngiltere’deki 100 yıllık bir yasaya göre süpermarketin çöplerinin bulunduğu arka bahçeye yiyecek çalmak maksadı ile izinsiz giriş yaptıkları için yargılanacaklar.

Gelecek ay yapılacak olan duruşmaya komuoyunun ilgisi büyük. Süpermarketlerin yenilebilecek yiyecekleri atarak ziyan etmesi ve atılan yiyecekleri izinsiz olarak çöpten alınması hakim tarafından değerlendirilecek.

Yiyecekleri alan üç kişiden bir olan 35 yaşındaki Paul May, Londra’nın kuzeyinde boş bir binada yaşayan bir web tasarımcısı. May yaptığının suç olmadığını ve davanın düşmesini istiyor. Dava 3 Şubat’da başlayacak.

Ciddi bir para sıkıntısı olmayan, iş sahibi kimselerin çöplerden topladıkları yiyecekleri yemeleri, eşyaları kullanmaları ve kıyafetleri giyinmeleri hareketine Freeganism adı veriliyor. Freegan‘lar tüketim toplumuna ve günümüz ekonomik sitemine bir başkaldırı olarak satın almayı minimale indirmeye çalışıyorlar. Bu sayede hem çevreyi koruyor, hem de para ihtiyaçlarını azaltarak daha az çalışarak zamanlarını daha iyi değerlendirmeyi hedefliyorlar.

 

BRITAIN-WEATHER Iceland