‘Süper Lig maçları gündüz oynansın’

Perşembe, 1 Ağustos 2013 09:30

130731demiroren.hlargeFutbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’den maçlar gündüz oynansın çağrısı geldi. Spor Müsabakaları Güvenliği Çalıştayı’nda konuşan Demirören, “Maçlar gece oynandığında şiddet olayları artıyor” dedi.

‘Gece seyircilerin daha agresif olduğunu’ savunan Demirören, maçların gündüz oynanması çağrısı yaptı.

Kötü tezahürat ve şiddet olayları nedeniyle maçlara seyirci gelmediğini ifade eden Demirören şunları kaydetti:

Bugün futbola bakın, kötü tezahürattan seyirci gelmiyor, aile yok. Sayın Bakanımızın söylediği bir şey vardı, bunda hemfikirim. Kulüplerimizden rica ediyorum, maçlar gündüz oynansın. Gece oynandıkça işin içine içkiye kadar her şey giriyor ve seyirci daha agresif oluyor. Bunlar da futbolun güzelliklerini bozuyor.

Önemli olan buradaki konuşmaların ardından uygulamaların uygulanır hale gelmesi. Federasyon olarak biz hazırız ve sorumluluklarımızı biliyoruz. Bu sorumlulukları kulüpler, yöneticiler, emniyet, yargı ve herkesin paylaşması lazım. Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum.”

‘SADECE TARAFTARI İLGİLENDİRMİYOR’

Sporda şiddet olaylarının sadece taraftarları ilgilendirmediğini, bunun piramit olarak aşağı doğru gittiğini belirterek, “Türkiye’de kulüp başkanlığı, Kulüpler Birliği başkanlığı yapan ve federasyon başkanı olan tek kişiyim. Bu olayların yönetimden kaynaklandığını adım gibi biliyorum. O yüzden başkanlarımızın ve yöneticilerimizin verdiği demeçler, taraftarlarıyla olan bilet ilişkileri önemli. Rakip gördüğümüz Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş taraftarları ile diğer takım taraftarları da dahil hepsi ortak. Hepsi altlarında arabalarla birlikte geziyor. Bunlar bir organizasyonun içinde yönetimleri tehdit ediyor. Federasyonumuzun uyguladığı cezaları öyle bir takip ediyorlar ki stat kapatma veya maç kapatma dönemine geldiği zaman iki tane taraftar temsilcisi kulübe geliyor, ‘Bağırırız, stadı kapattırırız. Bir sonraki maçı seyircisiz oynarsın’ diye başkan ve yöneticilerle bir ilişki içine giriyor. Bunları biliyoruz fakat bizim federasyon olarak belli bir tedbirimiz, belli bir talimatnamemiz var, ona göre hareket edebiliyoruz. Gerisi yargı ve emniyetin görevi oluyor” dedi.