Süper Kahramanlara Zaafım Var

Çarşamba, 6 Ağustos 2014 17:11

Türkiye’nin en iyi sinema yazarlarından Ali Arıkan efsanevi Marvel karakterlerini Dipnot Tablet için kaleme aldı. Ali Arıkan’ın en iyi Marvel Filmleri listesini kaçırmayın!

 

Süper Kahramanlara Zaafım Var

Modern süper kahraman filmlerinin başlangıcı, 2000 yılında gösterime giren ilk X-Men’e dayanır. Bryan Singer’ın filminin gişedeki başarısı, dijital efektlerin gelişme göstermesiyle birleşerek, Hollywood için yeni bir kâr kapısı açtı. X-Men’le aralanan kapı, benim gibi modern çağ çizgi romanlarıyla büyüyen neslin Hollywood’da önemli yerlere gelmeleri ve stüdyoların, süper kahraman filmlerinin artık sadece antisosyal dörtgözler zümresine hitap etmediğini anlamasıyla da, ticari sinemanın mihenk taşlarından biri haline geldi.

Amerikan süper kahraman çizgi romancılığının iki büyük şirketi DC ve Marvel de bu ivmeden yararlanmak için kolları sıvadılar. Daha önceleri sahip oldukları karakterler arada sırada beyazperde (veya televizyona) uyarlanmış olsa da, modern süper kahraman filmleri çağı iki şirket için de yeni bir başlangıç oldu. DC için karakterleri sinemaya uyarlamada sorun yoktu. Zaten DC’nin sahibi Warner Bros şirketiydi ve DC’nin Superman, Batman veya Wonder Woman gibi karakterlerinin film haklarını elinde tutuyordu. Marvel için ise durum değişikti.

Marvel dünyasındaki kahramanlar, rakip film stüdyoları arasında paylaşılmıştı. DC gibi sadece tek bir stüdyonun (DC’nin sahibi de olan Warner Brothers) çatısı altında değildi. Örümcek Adam’ın tüm hakları Sony’deydi. X-Men ve Fantastic Four karakterlerinin, yani sadece bu gruplar değil onların tüm düşmanlarının haklarıysa Fox şirketindeydi. Geriye elle tutulur bir Avengers kalmıştı ama Avengers’ı oluşturan karakterlerin sinemaya nasıl yansıtabileceği büyük bir soru işaretiydi. Çizgi roman meraklıları arasında bile Avengers, 1960’lardaki gibi öyle ahım şahım popüler değildi. Bunun dışında, Avengers’ı oluşturan ana kahramanlar da zaten başka stüdyolardaydı.

Fakat Marvel’ın planı büyüktü. 2005’te, ellerinde olan on karakteri göstererek, 500 milyon dolarlık bir finansman sağladılar. Sonra aynı sene Iron Man’i New Line’dan, 2006’da da Thor ve Hulk’ı Sony’den geri aldılar. Bu arada şirketin başındaki David Maisel, Marvel’i Disney’e satmak için çalışmalara başladı ve satış 2009’da sonlandı. Disney’nin kontrolü ele almasından sonra Maisel şirketten ayrıldı; o zamana kadar onun iki numarası olan Kevin Feige, şirketin elindeki kahramanların sinemaya aktarılması gibi muazzam bir sorumluluğu üstüne aldı. Iron Man zaten şirket Disney’e satılmadan bir sene önce vizyona girmiş ve beklenilenden çok başarılı olmuştu. Marvel de, elindeki tüm kahramanların aynı evrende yaşadığı ortak hikâyeler zinciri projesine çoktan atılmıştı. Ama Disney’in desteğiyle bu riskli plana dört kolla sarıldı. Ve şimdiye kadar da Marvel çok başarılı oldu.

Bu haftasonu vizyona girecek Galaksinin Koruyucuları, şirketin şimdiye kadar aldığı en büyük risk. Iron Man, Thor veya Captain America’nın aksine adı sanı normal insanlar tarafından hiç duyulmamış bu kahraman grubunun maceraları bir de diğer filmlere nazaran değişik bir tonda, aksiyon-komedi tarzında seyrediyor. Acaba başarılı olacak mı? Devam filminin 2017 yılında geleceği şimdiden açıklanan filmi gerçekten çok merak ediyorum.

“İyi de Ali, şu Marvel filmlerini kişisel tercihine göre bir sıralasan da biz de mutlu mesut olsak” diyorsanız, sizi mi kıracağım, işte o liste:

1. The Avengers

Iron Man dünyayı kurtarmış; baygın bir şekilde uzayın derinliklerinden yere doğru düşmektedir. Captain America arkadaşının kendinde olmadığını fark eder, Thor da zaten Iron Man’e ulaşabilmek onu uçuran çekicini döndürmeye başlamıştır bile. Tam o sırada yeşil dev Hulk göklere fırlar ve Iron Man’i kurtarır. Marvel çizgi romanları budur işte. Arada sırada uzaylılarla savaşsalar da, inanılmaz güçlere sahip olsalar da, Marvel kahramanları bir ailedir. Her karesinde bunu hissettiren Joss Whedon’ın filmi hala Marvel’ın en iyi uyarlaması.

2. Iron Man

Robert Downey Jr’ın bir gün kalkıp “kanka, bu serserilik de bir yere kadar; artık ben film yıldızı olmak istiyorum” deyip demediğini bilemeyiz ama içki ve uyuşturucuyu bırakması ve karısının hayatına yön vermesini kabul etmesi uzun vadede çizgi roman hayranları için de iyi oldu. Tüm macerayı başlatan bu film Downey’nin karizması ve sempatikliği üzerine kurulu çünkü.

3. Iron Man 3

Genelde savaştan dönen askerleri etkileyen travma sonrası stres bozukluğu bir süper kahramanı nasıl etkiler sorusu üzerine inşa edilmiş bu müthiş Shane Black filmi, tüm Marvel yapımlarının da en iyi sahnesiyle başlar.

4. Captain America: The Winter Soldier

Sanki bir çizgi roman uyarlaması değil de 1970’lerden kalan bir Alan JC Pakula filmi gibidir bu. Tabii filmin baş kötüsünün Robert Redford olmasında da bunun büyük bir etkisi var. Tüm Marvel filmlerinin en zekisi.

5. Thor: The Dark World

Eğer siz de benim gibi John Buscema’nın çizip, Gerry Conway, Len Wein veya Roy Thomas’ın yazdığı 1970’lerde çıkan klasik Thor hikayelerini okuyarak büyüdüyseniz, siz de bu filmin ne kadar eğlenceli olduğunu zaten birebir biliyorsunuzdur.

6. Captain America: The First Avenger

Marvel’ın belki de en sıkıcı kahramanlarından Captain America’yı, eski tip Hollywood macera filmi edasıyla seyirciye sunarak büyük bir kurnazlık yapan iyi yönetmen Joe Johnston’ın filmi bir taraftan da eğlenceli bir Indiana Jones pastişidir.

7. The Incredible Hulk

Filmde iyi birkaç fikir olsa da Edward Norton’ın sıkıntıdan her an patlayacakmış gibi olan havası maalesef filmi batırır. Robert Downey JR’ın antitezi gibidir mübarek.

8. Thor

Koskoca gök gürültüsü tanrısı, Asgard’ın tahtının varisi, evrenin en güçlü pehlivanının ilk filminin yüzde 90’ının Arizona’da bir çöl kasabasında geçmesini kim akıl ettiyse kutlamak lazım.

9. Iron Man 2

Ne siz sorun, ne ben söyleyeyim.

 

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play