Super Bowl’dan Aklımızda Kalanlar

Pazar, 14 Şubat 2016 14:17

HALUK ONARAN

 

Geçtiğimiz Pazar akşamı Amerika da hayatın durduğu bir gece daha yaşadık. Bu seferki Super Bowl özel anlamlar içeren bir Super Bowl’du. San Francisco şehrinde Levi’s Stadyum da yapılan bu şampiyonluk maçında “Altın Yıl” kutlandı (50. Yıl).  İnanılmaz bir şekilde tanıtım yapılması, tabiri caizse şişirilmesi, Amerikalıları havaya sokmuştu. Sadece Amerika da değil tam 170 ülkede canlı yayın yapıldı ve büyük bir beklenti yaratıldı. Devre arası showda kimlerin çıkacağı, ilk defa yayınlanacak reklamların medyaya sızdırılması, 88 saat canlı yayın yapılması ve hatta Super Bowl’un logosunun bile daha fazla ilgi çeker diye her zaman kullanıldığı gibi Romen harfleriyle değil de 50 rakamıyla sunulması, Meşhur Embarcadero Meydanı’nın tam bir festival havasına sokulması, maçtan bir hafta önce başlatılan süper partiler (Kimler mi vardı partide? Alessandra Ambrosio, Adriana Lima, Arnold Schwarzenegger, John Travolta ve daha bir sürü ünlü). İşte bunların hepsi muazzam bir ilginin oluşmasına neden oldu.

Yaklaşık 200 milyonun üzerinde sporseverin bu maçı izlediği tahmin ediliyor. Türkiye saatiyle 1.30’da başlayan maç Fox TV den yayınlanırken maçı Türkçe anlatan spikerlerin bilgi ve tecrübesi de yabana atılır cinsten değildi.

Sürekli Super Bowl deyip duruyorum. Bu spora pek aşina olmayanlar için biraz açıklama yapmak gerek diye düşünüyorum. “Süper Çanak” adıyla anılan bu şampiyonluk maçı, NFL’de iki grup üzerinden oynanan ligin, her iki gurubun birincilerinin oynadığı ve sonunda kazananın Lombardi adı verilen kupayı kaldırmasıyla sonuçlanan maça verilen ad. 1967 yılında başlayan bu gelenek tam 50 yıldır devam etmekte.

Şimdi, her zamanki gibi maçın teknik yönlerine girmeyeceğim. Sadece maçı, favori gösterilmeyen Denver Broncos’un 24-10 kazandığını söyleyebilirim. Yaklaşık 4 saat süren bu final maçı belki de en kötü oyunlardan biri idi. Ama Amerikalılar ve bu geleneği kendi ülkelerine de taşıyanlar için, olay maç değil, içilen biralar yenilen pizzalar ve tavuk kanatları olduğunu söylemeliyiz. Maksat eğlence olsun, beraber maç seyredilsin. Amerika’nın New Jersey ve Houston eyaletlerinde yaşayan arkadaşlarımdan aldığım mail’ler de herkesin biralarını alıp evlerde, publarda toplandıkları mesajlarını aldım. İşte sporun insanları birleştiren yüzü. Düşünebiliyor musunuz? Bizde Fenerbahçe – Galatasaray final oynayacak ve taraftarlar publarda beraber bira içerek maçı seyredecekler. Medeniyet diyelim geçelim.

75.000 kişinin ortalama 3.500 dolar vererek izlediği bu Super Bowl, Lady Gaga’nın muhteşem sesiyle söylediği Amerikan Marşı ile açıldı. Gökyüzünden geçen jetler ve büyük ekranda Afganistan’da bulunan Amerikan askerlerinin marşı dinlemelerini resmeden duygu yüklü video, olaya öyle bir milli dava havası vermişti ki inanılmazdı. Zaten Amerika’da bu sporun bu kadar tutulmasının en önemli nedeni nedir diye baktığımızda, Amerikan gururunun ve yüceliğinin ön plana çıkarılması olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=tyqkN3zezso

Bilet fiyatlarının niye bu kadar yüksek olduğuna şaşmayın. Ayrıca 500 bin dolara loca kapatanların da az olmadığını hatırlatırım. Bu arada bu bilet gelirinin %25 kısmının San Francisco bölgesindeki hayır kurumlarına verildiğini de belirtmeden geçmemek lazım. Doğrusu adamlar hem toplamayı hem de adaletli dağıtmasını iyi biliyorlar.

Super Bowl’un en önemli özelliklerinden bir tanesi devre arası gösterileridir. Bu sene sahneye Pepsi Cola’nın sponsorluğunda (Sponsorluğunu yaptığı Super Bowl devre arası gösterisi için son 10 yılda Pepsi’nin yaklaşık 172 milyon dolar ödediğini söyleyeyim.) Beyonce – Coldplay ve Bruno Mars çıktı. Doğrusu şimdiye kadarki en iyi showlardan biri değildi. Michael Jackson, Whitney Houston- Justin Timberlake, Janet Jackson gibi yıldızların yer aldığı daha önceki Super Bowl’larda daha iyi performanslar gördüğümüzü söyleyebiliriz. Geçen seneki Katy Perry’nin Show’unu da bunların içine koyabiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=L_Hgh7sPDLM

Super Bowl’un diğer bir özelliği de reklamları. Sırf bu maça özel reklamlar yapılıyor ve futbol ile ilgilenmeyenler bile sırf bu reklamlar yüzünden maçı seyrediyorlar. Saniyesi 166 bin dolar olan bu reklamlar ilk olarak bu maçta yayınlanıyor. Budweiser’in, Doritos’un, Coca Cola’nın reklamları yıllardan dillerden düşmüyor. Bu sene ise T- Mobile ve yine Doritos’un yanında Acura, Jeep ve Audi başarılı reklamlar ortaya koydular.  İngiliz aktris Helen Mirren’in oynadığı Budweiser ise sosyal içerik açısından çok başarılıydı. İlgi çeken tanıtımlardan bir tanesi de “Super Bowl Babies” oldu. Tanıtımda işlenen konu, Super Bowl’u kazanan şehirlerde dokuz ay sonra doğumların artmış olması. Diğer dikkatimizi çeken ise CBS Televizyonunun yayınladığı maçta öncesi ve sonundaki yorum programında THY reklamının oynamasıydı.

Bu maçın merakla beklenen hareketi ise son zamanlarda Carolina oyun kurucusu Cam Newton’un yaptığı sayılardan sonra sergilediği “Dab dancing” idi. Ancak Cam Newton’un takımı yenildiği için bu sahneyi yaşayamadık. Hani şu başını öne eğerek ve sağ kolunu dirsekten kırarak yüzünü örten meşhur Hip Hop dansı. Atlanta kökenli bir Afrika – Amerikan olan Cam Newton, kültürünü yansıtan bu dansı dünyaya tanıtmıştı. Şimdilerde birçok futbol yıldızı gol sevincini bu hareketle kutluyor.

Evet, bir Super Bowl’a daha veda ederken yeni sezonun başlayacağı Eylül ayına kadar uzun bir bekleyişin içine giriyoruz. İşte belki NFL’i bu kadar popüler yapan, maçların sene içinde sadece 5 ay sürmesi.

Bu arada hemen söyleyelim, kazanan Denver oyuncuları tam 102 bin doları ceplerine koyup, şampiyonluk yüzüklerini takarak uzun bir tatile çıkacaklar. Yenilen Carolina oyuncuları ise hiç de fena sayılmayacak 51 bin dolar ile avunacaklar.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 256. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play