“Sünni-Şii çatışması Amerikanlaşmasın”

Pazar, 30 Haziran 2013 13:08

mideast-syria-civil-warSuriye’de devam eden krizin çözümüne dair uluslararası çabalar Cenevre 2 Konferansı’na ilişkin görüşmelerin çıkmaza girmesiyle tıkanırken ABD’de de bazı Kongre üyeleri, muhalifleri silahlandırmayı gündemine alan Başkan Barack Obama’yı durdurmak için harekete geçti.

Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den sekiz üye, ‘Obama’nın Kongre’nin onayını almadan muhaliflere silah yardımı yapmasını engellemeyi’ hedefleyen tasarılar hazırladı. Birbirinin benzeri iki tasarı, Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi Chris Gibson ve Michelle Bachmann ile Demokrat Peter Welch ve Rick Nolan tarafından sunuldu. Senato’da ise Demokrat Tom Udall ve Chris Murphy ile Cumhuriyetçi Rand Paul ve Mike Lee tasarıları sunan isimler oldu. Welch ‘insani yardıma itirazları olmadığına’ dikkat çekti: “ Suriye ’de trajik bir savaş var. Bu sebeple yardım edebileceğimiz ölçüde yardım etmeliyiz. Ancak muhaliflere doğrudan askeri yardım göndermek, ki bazılarını destekliyoruz, bazılarını desteklemiyoruz, bir Sünni-Şii iç savaşını Amerikanlaştırma bağlamında ciddi risk taşıyor. Eğer ABD bu yoldan gidecekse, Kongre de karar sürecine dahil olmalı. Irak ve Afganistan derslerinin farkında olunması hayati önemde.”

Libya hatırlatması

Gibson da benzer kaygıları dillendirdi: “Suriye’ye askeri müdahalede bulunursak, durumu daha da kızıştıracağız. Libya’da gördüğümüz gibi karmaşık durumlara müdahil olmak hem Amerikalıların can kaybı hem de vergi mükelleflerinin parası açısından çok pahalıya mal olabiliyor. ABD’nin, Kongre onayı olmadan Suriye’de tehlikeli bir angajmanın içerisine giriyor olmasından kaygılıyım.”

Bachmann ise “Düşmanlarımıza silah göndermek için mükelleflerin parasının harcanması delilik” derken, Nolan “ABD’nin altından zor kalkacağı bir başka ‘tercihli savaşa’ daha müdahil olmasından önce bu konu Kongre’de detaylı görüşülmeli ve onaylanmalı. Bu çatışmada hiçbir dostumuz yok. Sünniler ve Şiiler arasındaki mezhepsel şiddet bin yıldan fazladır sürüyor. Silah gönderilmesi sadece şiddeti tırmandırır ve çatışmaların süresini uzatır” ifadelerini kullandı.

Silahlar bir aya Suriye’de

Öte yandan Telegraph gazetesi dün “ABD, bir ay içerisinde muhalifleri doğrudan silahlandırmaya başlayacak” iddiasında bulundu: “CIA, Ürdün’deki bir dizi gizli depoya silah nakline başladı. Silahlar, Özgür Suriye Ordusu’nun içinde yer alan ve denetlemeye tabi tutulan gruplara verilecek. Buna paralel olarak, muhaliflerin destekçileri de, ılımlı kabul edilen gruplara eğitim verip silah naklini sağlayacak.” Wall Street Journal ise ‘Silah desteğinin, rejime karşı ağustos başlarında başlatacakları taarruzdan önce muhaliflerin eline ulaşmasının hedeflendiğini’ yazdı. Haberde, ABD’nin hafif silahlarla tanksavarlar göndereceği belirtilirken “Avrupa’dan daha fazla destek gelmesi için Fransa ile görüşmeler sürüyor” denildi.