Sulukule Gençlik Orkestrası ile Macar M&M aynı sahnede!

Çarşamba, 15 Ekim 2014 18:58

17 Ekim Cuma günü Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’nden doğan Sulukule Gençlik Orkestrası ile Macar M&M müzik ve dans grubu ile birlikte sahne alacaklar.

Avrupa Komisyonu Roman Ödüllü (European Commission Award for Roma Integration 2014) sahibi Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’nden doğan Sulukule Gençlik Orkestrası, TANDEM – Kültür Yöneticileri Değişim Türkiye Avrupa Birliği programı kapsamında, Macar M&M müzik ve dans grubu ile birlikte 17 Ekim’de Studio X’te sahne alıyor.

Birarada_1Anadolu Kültür ve MitOst ortaklığında, Stiftung Mercator ve Avrupa Kültür Vakfı’nın desteğiyle gerçekleştirilen TANDEM – Kültür Yöneticileri Değişim Türkiye Avrupa Birliği programı kapsamında, bu işki müzik grubunun bir araya gelerek oluşturdukları “Bir arada – Tandem Orkestrası” yaz ayları boyunca Budapeşte’de A38′de, Slovakya’nın Banska Bystrica kentinde düzenlenen Roman Soykırımını Anma Festivali’nde ve İstanbul’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde üç konser verdi.

2013-2014 TANDEM projelerinden biri olan “Bir arada: TANDEM Orkestrası”, Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği ve Pro Progressione ortaklığında hayata geçirildi. Müzik ve dans alanında kültürlerarası köprüler kurarak genç müzisyenleri, dansçıları desteklemeyi amaçlayan “Bir arada: TANDEM Orkestrası”, Macaristan ve Türkiye’deki Roman kültürünü müziğe ve dansa yansıtan Sulukule Gençlik Orkestrası ile Macar M&M Müzik ve Dans Grubu’nun ortak çalışması. Ekip, 17 Ekim’de Studio X’de saat 20:30’da “TANDEM: Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye -Avrupa Birliği (AB)” projelerinin yer aldığı serginin açılışında sahne alacak.

Birarada_2Sulukule Gençlik Orkestrası

Sulukule Gençlik Orkestrası 2013 yılında kentsel dönüşüm sürecinin çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak amaçlı kuruldu. 15-20 yaşları arasındaki 10 gençten oluşan orkestra, yetenekli gençleri meslek sahibi yapmayı hedeflerken, aynı zamanda, Sulukule müzik ve dans kültürünün sürekliliğini sağlamayı da amaçlıyor. Orkestranın repertuvarı Türk sanat müziği, geleneksel Roman müziği, Balkan müzikleri ve film müziklerinden oluşuyor.