Sultanahmet’teki intihar saldırısını DHKP-C üstlendi

Çarşamba, 7 Ocak 2015 10:03

Sultanahmet’te gerçekleştirilen, saldırgan ile bir polisin öldüğü intihar saldırısını DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi) örgütü üstlendi. Örgüte yakın bir internet sitesinde yayınlanan açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren kişinin adının Elif Sultan Kalsel olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Feda savaşçımız tarafından Berkin Elvan’ın katillerinin cezalandırılması ve AKP’nin rüşvetçi, hırsız bakanlarını koruyan faşist devletten hesap sormak için İstanbul Sultanahmet Turizm Şube Müdürlüğü’ne feda eylemi gerçekleştirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Turizm Şube Müdürlüğü’ne düzenlediği bombalı intihar saldırısında saldırgan ve bir polis memuru ölürken bir diğer polis memuru ise yaralandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırganın üç bombayla geldiğini, birisini patlattığını ve diğer iki bombanın da emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini söyledi. Davutoğlu saldırganın örgüt bağlantılarını tespit etmek için çalışmaların devam ettiğini de belirterek, “İçişleri Bakanı ile toplantıdaydık. Bağlantılar tespit edildiğinde ileri aşamalarda gerekli adımlar atılacaktır” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe