Suikast Market: Sanal para Bitcoin’in kullanıldığı yeni yeraltı pazarı

Çarşamba, 20 Kasım 2013 12:29

Sanal para Bitcoin Türkiye’de de kullanımı git gide yayılan bir para birimi ve değerini arttırmaya devam ediyor. Bağımsız para Bitcoin herhangi merkezi bir sisteme ya da bir ülkenin merkezi bankasına bağlı olmadığından belli bir gizlilik alanına da sahip. Bu yüzden de İnternetteki yeraltı alışverişlerin de favori para birimi haline geldi. En son Silk Road adındaki internet uyuşturucu ticareti websitesi FBI tarafından kapatılmıştı. Şimdi ise Bitcoin bambaşka ve korkunç bir ticaretin para birimi oldu. Assasination Market yani suikast marketi adındaki bir websitesi bunların en yenisi. Suikast Marketinde dünyanın önde gelen siyasetçilerinin başına ödül parası konulması için bir fon başlatılıyor. Suikastı destekleyenler bu ödül fonuna bitcoin yatırıyorlar. Başına bitcoin para biriminden oluşan bir ödülün konulduğu siyasetçilerin suikastını gerçekleştiren kişi bunu kanıtladığı takdirde söz konusu bitcoin fonunun sahibi oluyor.

Sitenin listesinde ABD başkanı Barack Obama’nın başına konulan ödül 124 bin bitcoin (yaklaşık 124 bin TL) olurken Amerikan Güvenlik Ajansı (NSA) direktörü Keith Alexander’in başında 40 bitcoin’lük ödül bulunuyor. Forbes dergisinden Andy Greenberg’e gizli bir isimle konuşan sitenin kurucusu Kuwabatake Sanjuro, amaçlarının tüm dünyada bütün hükümetleri yok etmek olduğunu söylüyor ve bu sistem ile dünya barışını sağladıktan sonra ölümlere son vereceklerini de sözlerine ekliyor.

Büyük bir soğukkanlılıka ile hazırlanmış olan Suikast Market ödemeyi ise şu şekilde yapıyor: Cinayet için görevi kabul edenlere özel şifreli bir digital metin gönderiyor, görevi tamamlayan kişi daha sonra bu metni geri göndererek kimliğini kanıtlıyor ve bitcoin ödül fonundaki parasını alıyor. Suikast listesine alınacak kişiler ise gelişi güzel seçilmiyor. Site kurucunuzun anlattığına göre listede olacak kişilerin “İnsanlar üzerinde güç kullanmış birisi olması, özellikle de yasanın erişemediği kimseler” olması gerekiyor.

İnternet üzerinden en basit yiyecek giyecek alışverişini yapabildiğiniz gibi eroin satışında ya da suikast planında bile kullanıldığı anlaşılan bitcoin bu karanlık tarafı ile endişe yaratıyor.