Su içmek için nedenimiz çok

Çarşamba, 5 Kasım 2014 15:40

Beynin ve kasların yüzde 70’i, kanın yüzde 90’ı, kemiklerin yüzde 20’si sudan oluşmaktadır. Su hayatımız için oksijenden sonra gelen en önemli ikinci maddedir. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi, vücut biyoritminin bozulmaması için su tüketimi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra vücutta biriken toksinleri atmak vücudun ısı dengesini sağlamak için gün içerisinde idrarla 1000-2000 ml deri yoluyla 300-600 ml dışkı ve solunum ile 300’er ml su kaybedilmektedir. Suyun vücudumuz için sağladığı faydalar; hücre yenilenmesini sağlar, kan akışkanlığını sağlar ve buna bağlı kalp-damar hastalıkları riskini azaltır, yaşlanmaya karşı etki gösterir, cildin dolgun ve pürüzsüz kalmasını sağlar.

Vücudumuzun su ihtiyacı yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre farklılık göstermektedir. Çocukların vücut su oranları yetişkinlere göre daha yüksektir. Egzersiz yapan bireylerin günlük su ihtiyacı egzersiz yapmayan kişilere göre daha fazladır. Yapılan egzersize göre su içimi değişkenlik gösterir. Kardiyo egzersizlerinden sonra su tüketimi bir miktar daha arttırılmalıdır.

Suyun kilo verme üzerine de olumlu faydaları vardır. Örneğin; su tüketiminin düzgün bir şekilde sağlanması midede doygunluk hissi sağlayarak gıda alımını kısıtlar, metabolizmanın çalışmasını tetiklediği için enerji harcanmasını artırır, ayrıca bağırsak faaliyetlerinin düzgün ilerlemesini sağlayarak kilo kaybının ağırlığa doğru yansımasını sağlamaktadır. Ayrıca kilo alıp vermelere bağlı oluşan sarkmaların toparlanması için içinde egzersiz ile birlikte yeterli su alımının sağlanması gerekmektedir.

- Vücutta taşıyıcı göreve sahip olan su, hücrelere besin ve oksijen taşır vücutta biriken toksik öğelerin atımını kolaylaştırır.

- Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur.

- Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır.

- Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur.

- Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar.

- Yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar.

- Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır.

- Su, emziren kadınlarda, süt üretimini artırır.

- Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur.

- Eklemlerin kayganlığını sağlar.

- Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir.

İçme suyu veya doğal kaynak sularının birçoğu bölgeden bölgeye değişmekle birlikte; bazı mineralleri içerir. Vücudumuz için gerekli olan minerallerin bir kısmını içtiğimiz sulardan elde ederiz. Bunlar içinde kalsiyum, magnezyum ve sodyum daha fazla miktarda olanlardır. Flor, iyot ve diğer eser elementlerin de bir kısmını içtiğimiz sulardan sağlarız.

Hazırlayan: Cenk Özyılmaz

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play