Stephen Hawking: Gezegenimizden dışarı çıkamazsak sonumuz gelir

Perşembe, 11 Nisan 2013 14:28

hawking_reuters_2322677bKara delikler ve evrenin başlangıcı üzerine çalışmalarıyla tanınan İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, evrenin nasıl işlediği anlaşılırsa onu kontrol etmenin mümkün olacağını ve insanlığın kendi iyiliği için uzayı keşfetmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Uzun yıllardır mücadele ettiği ALS hastalığının ilerleyişini yavaşlatmaüzerine çalışan bir kök hücre laboratuvarını ziyaret eden kozmolog Stephen Hawking, Hassas gezegenimizin dışına çıkmayı başaramazsak insanlığın 1,000 yıl daha hayatta kalamayacağını söyledi.

TIP TARİHİNE GEÇTİ, DOKTORLAR AÇIKLAYAMIYOR

Amyotrofik lateral skleroz sebebiyle vücudunun neredeyse bütün fonksiyonlarını yitiren 71 yaşındaki Hawking, “Hayat ne kadar zor gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz bir şey vardır” şeklinde konuştu.

ALS hastalarının büyük çoğunluğunun aksine bu hastalığa rağmen uzun yıllardır hayatta olan Hawking’in uzun ömrü doktorlar tarafından açıklanamıyor. 10 yıldan fazla hayatta kalmayı başaranların sayısının çok az olduğunu belirten ALS uzmanı Robert Baloh, 50 yılın ise görülmemiş bir süre olduğunu söyledi.

Tags