Star Wars: Güç Uyandı…

Pazartesi, 18 Ocak 2016 11:17

ONUR ATİLA 

Sinema tarihinin uzun yıllardır en çok ilgiyle takip edilen Star Wars serisinin son filmi Güç Uyanıyor, bu hafta itibariyle vizyona girdi.

Daha setinin kurulduğunun açıklanmasından itibaren tutkunları arasında çılgınlık yaratan Yıldız Savaşları serisinin yeni halkası Güç Uyanıyor’un galası 4000 kişilik dev bir ekibin katılımıyla Hollywood’da gerçekleşti.

Hayranlarının yoğun ilgi gösterdiği Star Wars 7: Güç Uyanıyor filminin yüksek bilet satışlarına ulaşması elbette beklenen bir şeydi ancak yine de rakamlar fazlasıyla etkileyici. Hollywood Reporter bilgilerine göre Güç Uyanıyor, 100 milyon dolar ön satış rakamını geçmiş durumda ve IMDb’de ise 8.9 puan aldı.

Serinin son bölümünde Luke ve arkadaşlarının Han Solo’yu kurtarabilmek için atılmış oldukları maceraları izlemiştik. Bölüm içerisinde oğul Luke ve baba Darth karşı karşıya geldiği için herkes filmin biteceğine inanmıştı. Ancak efsane film, bu sefer çok sayıda sürpriz ile beraber geliyor.

Yeni film, bu seriye yeni katılan Rey ve Finn karakterlerinin çevresinde şekillenen, Karanlık Taraf olan İlk Düzen’den (First Order) kaçarak hayatta kalma ve droid BB-8′e verilen gizli görevi yerine getirme öyküsü, Güç’ün yeni sahibine seslenmesiyle de farklı bir boyut kazanıyor.  Baş karakter rollerinde oyuncular Daisy Ridley ve John Boyega’yı gördüğümüz filmde serinin fenomen karakterleri de geri dönüyor. Kadrosunda Ridley ve Boyega’nın yanı sıra ayrıca Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Gwendoline Christie, Adam Driver’ın da yer aldığı filmin orijinal kadrosunda bulunan Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Peter Mayhew de bu filmle birlikte geri dönüyor. Lucasfilm’in yapımcılığında hayata geçirilen yapımın yönetmen koltuğunda bu sefer J.J. Abrams oturuyor. Senaryo ise Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt’a ait.

Dünya Basını Ne Diyor?

Times

Times gazetesinin sinema eleştirmeni Kate Muir yazısında “Yetişkinler gözü yaşlı bir nostaljiyle afallayacak çünkü bu bir klasik” dedi.

Variety

Variety dergisi ise tam anlamıyla ikna olmamış: “İki yeni cazibeli yıldıza karşın öykü hayal gücünü tetiklemiyor” diyor. Buna karşın derginin yazarı Justin Chang “Han Solo, Leia ve ekibin geri kalanını görmek harika. Hayranlara büyük hizmet” dedi.

Daily Mail

Daily Mail gazetesinden Brian Viner ise Güç Uyanıyor’u “Bir gerçekten kaçış başarısı, bu güçlü serinin bugüne kadarki en neşeli filmi” şeklinde tanımlıyor.

Telegraph

Telegraph yazarı Robbie Collin ise filmde üç kez ağladığını itiraf ederek yönetmen JJ Abrahams ve ekibinin “dökülen bir seriyi yeniden büyülü ve efsanevi hale getirdiğini” söylüyor.

Independent

Independent gazetesinden Christopher Hooton filme dört yıldız vererek “Güç Uyanıyor bugüne kadar ki en iyi Yıldız Savaşları filmi, eğer ilk bu yapılsaydı erişilmez olurdu” diyor.

Guardian

Guardian gazetesi de filme beş yıldız verenlerden. Peter Bradshaw “Güç Uyanıyor elbette saçma, melodramatik ve duygusal ama kendine has bir cömertlik içinde heyecan ve enerjiyle dolu” diyor.

New York Times

New York Times ise film hakkında “Yıldız Savaşları’yla ilgili büyük haber: Güç Uyanıyor çok iyi” yazdı.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in son sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play