Star Wars Cephesinde Ne Oluyor? Ali Arıkan yazdı

Pazar, 18 Ağustos 2013 09:41

star wars revenge 3 wallpaper2012’nin Kasım ayında George Lucas’ın şirketi Lucasfilm’i Disney’e 4,05 milyar dolar’a satması ve bunu takiben, yeni Star Wars filmlerinin yapılacağının duyurulmasıyla tüm internete küçük çapta bir inme indi. Haberin şoku bir anda tüm dünyaya yayıldı. Tüm zamanların en fazla gişe yapan üçüncü film serisi olan Star Wars’un devam filmleri demek, ne de olsa koskoca bir (hatta iki) neslin hâleti ruhiyesinde inanılmaz kuvvetli bir popüler kültür depremi anlamına geliyordu. Özellikle Klasik Üçleme olarak bilinen, Luke Skywalker, Leia Organa ve Han Solo’nun maceralarının devamı niteliğini taşıyacak hikâyeler, yıllardır serinin hayranlarının rüyalarını süslemişti. Ama şimdiye kadar Lucas, hiçbir zaman devam filmi çekilmeyeceğini söylemişti ve serinin hayranları da, kahramanlarının diğer maceraları için, hepsi birbirinden rezalet Star Wars kitap veya çizgi romanlarını okumak zorunda kalmışlardı.

George Lucas, yıllar boyunca kesin bir dille, Star Wars’ın sadece altı filmden oluştuğunu söyledi durdu. Daha sonra Darth Vader olan Anakin Skywalker’ın yükseliş, çöküş ve tabii kefaretini anlatan hikâyeden başka anlatacak bir şeyi olmadığını anlattı. 1980’lerde, Star Wars’u, ilk önce 12 daha sonraysa 9 film olarak planladığını iddia eden Lucas, Prequel Üçlemesi bittikten sonra, bunun dışında kafasında hiçbir fikir olmadığını belirtti. Onun dışında kimsenin Star Wars filmi yapmasına izin vermeyeceğini söyledi. Ama en sonunda aldı parayı, sattı şirketi, serinin sorumluluğunu da yıktı Kathleen Kennedy’nin omuzlarına.

Kathleen Kennedy, daha önce hem Lucas’la hem de Steven Spielberg’le çalışmış, Holyywood’un en önemli oyuncularından biri. Bölüm 7’nin senaryosunu daha önce Küçük Gün Işığım filmiyle Oscar kazanmış Michael Arndt’a yazdırdı. Yönetmenlik koltuğuna da JJ Abrams’ı oturmaya ikna ettiler.

Fakat son aylarda Star Wars cephesinde hiç de iyi olmayan birçok gelişme gerçekleşmekte. Hem Disney hem de Lucasfilm, Bölüm VII’nin 2015’in Mayıs ayında vizyona girmesini istiyor ama JJ Abrams’ın filmi o kadar az zamanda yetiştiremeyeceğinden dolayı stüdyoyla arasını açıldığı söyleniyor. Kıyaslamak gerekirse, Star Wars Bölüm I: Gizli Tehlike’nin yapım aşamasında bu zamanlar ana çekim neredeyse tamamen bitmişti. Bölüm VII’nin senaryosu bile daha hazır değil.

Bunun dışında filmin kastı daha halen açıklanmadı. Yeni oyuncuların kim olacağı belli değil. Fakat orijinal üçlemenin oyuncularından Mark Hamill, Carrie Fisher ve Harrison Ford’un filmlerde (daha küçük rollerde olsa da) yer alacaklarının şimdiye kadar açıklanması bekleniyordu. Bu haberin de şimdiye kadar gelmemiş olması işi ilginç bir hale sokuyor. Öyle ki, geçen hafta Anaheim’da Disney’in önümüzdeki iki sene için planlarını tanıttığı D23 konferansında, Disney’nin yönetim kurulu başkanı Alan Horn, Star Wars’la ilgili yeni hiçbir detay açıklamadı. Üç ay sonra çekimlere başlanacağı konuşulurken işin bu kadar uzaması gerçekten ilginç. Bu işte bir bit yeniği var.

Ali Arıkan

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ