Spor ve beslenmede en çok merak edilenler 2

Perşembe, 18 Aralık 2014 12:41

Supplementler nedir, ne işe yarar, zararlı mıdır?

Enerji kullanımını arttırarak, yorgunluğu geciktiren ve performansı arttıran ürünler olarak tanımlanmaktadır.

Yararları; yoğun spor çalışmalarından sonra kullanılır. Yüksek enerji kaybından sonra protein ihtiyacını giderir. Hazırlanışı pratik, sindirimi rahattır. Kolestrol içermez. Yağ kaybında etkilidir. Performansı arttırıcı özellikleri olan supplementler vardır.

Performansı artırmak için kullanılan supplementlerin önerilen dozun üzerine çıkması ergojenik etki yaratır ve performansı olumsuz yönde etkileyerek barsak kramplarına ve kalp çarpıntısına neden olur. Uzun süre kullanımı güvenilir olmayabilir. Spor yapanlar yasaklı madde içeren ve doping ajanıyla kontaminasyon riski olan supplemenler hakkında bilgilenmelidirler. Aksi takdirde başarısız olmak ve performans düşüklüğü kaçınılmazdır.

Fazla protein alımı zararlı mıdır?

Protein nadiren kullanılan bir enerji kaynağıdır. Dışarıdan fazla olarak alınan protein, enerjiye dönüştürülemezse vücutta yağ olarak depo edilir.

Genellikle hayvansal kaynaklı yiyeceklerdeki elzem amino asit oranı vücut gereksinimine uygun, bitkisel yiyeceklerin proteinlerinin elzem amino asitlerinden bir veya iki eksiktir. Elzem amino asit oranı yeterli olan yiyecekler sindirim kanalında fazla kayıba uğramazlar, elzem amino asitlerinde hepsi bir arada bulunduğu için vücut proteinine dönüşmesi daha hızlı ve kolay olur.

Sindirilen fazla miktardaki protein yağ hücresi olarak depolanır, kas gelişmesinde kullanılmaz. Yağın artması ise sporcunun performansını düşürüp, istenmeyen vücut ağırlığına neden olur. Bu yüzden antrenmanlar esnasında tüketilen protein miktarı ihtiyaca yönelik olmalıdır. Ayrıca; artık ürünler üre halinde dışarı atıldığında beraberinde su ve potasyum, kalsiyum magnezyum gibi mineral kayıpları oluşturabilir.Bu durum özellikle bayan sporcularda ileride osteoporoz (kemiklerde yumuşama) riski oluşturur. Ayrıca böbrekler üzerine aşırı yük binmesi, bu organda fonksiyon gören dokularda kayıplara neden olur ve organın erken yaşlanmasına zemin hazırlar .

Sporla birlikte kilo kaybetmek isteyenler neler yapmalıdır?

Bireyin sağlıklı bir şekilde kilo kaybedebilmesi için yeterli ve dengeli beslenmesi şarttır. Sporla birlikte hızlı ve şiddetli kilo ve elektrolit kaybı E.K.G anomallikleri, kaslarda zayıflama, gastrointestinal sistem ve davranış bozuklukları gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Yani bireye uygun diyet şarttır.

Hazırlayan: CENK ÖZYILMAZ

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play