Spor sizi daha zeki hale getirebilir

Çarşamba, 14 Ocak 2015 14:01

İnsanın zihinsel performansı ile fiziksel uygunluğu arasında olumlu bir ilişki olup olmadığı yıllardır araştırılmaktadır. Antik dönemlere ait heykellerin bu ilişkiyi yansıtan ilk ve en eski örnekler olduğu söyleyebiliriz. Bu heykellerin zeki bakışlı, aynı zamanda biçimli ve güçlü kas yapısı geçmişten günümüze bizlere adeta birer ipucu vermektedir.

Hareket ve zihinsel performans arasındaki ilk çalışmalar deneysel psikologlar tarafından yapılsa da, son zamanlarda nörologların da önemli bulgulara ulaştığı gözlenmiştir.

İnsanın becerileri öğrenmesi ile zihinsel fonksiyonları arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Reflekslerimiz dışında istemli olarak yaptığımız her harekette bir zihinsel eylem bulunur ve bu da zekâ ile ilintilidir.

İstemli bir hareket üretmeye kalkıştığımızda bilgi ve zekâ düzeyimize göre ne yapmaya çalıştığımızı, niçin yapacağımızı ve sonuçlarının ne olabileceğini düşünürüz. Hareketin düzeyi, tercih şeklimiz ve öncesindeki öngörülerimizin isabeti büyük ölçüde düşünce gücümüz ile ilgilidir.

Becerikli bir şekilde gerçekleştirilen bir hareket performansının arkasında yine beceriklice gerçekleştirilen bir zihinsel performans olduğu bir gerçektir.

Günümüzde öğrencilerin ders başarısında nelerin etkili olduğu üstüne çok fazla çalışma yapılıyor. Ders anlatımı, öğretmenin özellikleri ve stili, motivasyon, zeka, ders çalışma becerileri gibi etkenlerin önemli olduğu vurgulanırken, başarıyı artırmaya yönelik uygulamalar da bu etkenleri iyileştirme üstüne yoğunlaşıyor.

Ancak bazı çalışmalar, fiziksel aktivitenin de akademik başarıda oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda ülkemizde ve yurt dışında yapılan birkaç araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Egzersiz ve akademik performans üzerine yapılan araştırmalar ortaya ilginç sonuçlar koymuştur.

Hafif ve orta düzeyde yapılan fiziksel egzersizin insanın zihinsel performansı üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bilimsel çalışmalar önemli bir zihinsel aktiviteye yönelik bir işe kalkışmadan önce orta şiddette bir egzersiz yapmayı öneriyor.

Örneğin; sınavdan önce orta düzeyde(en çok yüzde 45) bir egzersiz yapmanın, zihinsel performans üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. İsveç’te yürüyen bant üzerinde yapılan bir araştırmada, matematiksel problemlerin çözülmesine yönelik alınan olumlu sonuçlar, bu yaklaşımı desteklemektedir.

Bu alandaki önemli araştırmaları inceleyen ünlü bilim adamı Singh ve araştırma ekibi, çoğunluğu Amerika’da gerçekleştirilmiş ve 6 ile 18 yaş arası yaklaşık 12 bin çocuk ve gencin uzun süreli olarak uyguladığı çalışmalardan elde ettiği sonuçları paylaşıyor ve fiziksel aktivitenin öğrencilerin okul başarısını nasıl etkilediğine bakıyor.

Araştırmacılar, incelemeleri sonunda fiziksel aktiviteyle akademik performans arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

Buna göre, fiziksel anlamda daha aktif olan öğrencilerin, akademik başarıları da daha yüksek. Araştırmacılar, egzersizin beyne daha fazla kan ve oksijen gitmesini sağladığını; endorfin artışı sağlayarak stresi azalttığını ve duyguları dengelediğini, böylelikle kişinin bilişsel sisteminde gelişim sağlayabileceğini vurguluyor.

Bu sonuçlar, eğitimde sadece akademik içerik ve öğrenme üstünde değil, fiziksel aktivite gibi farklı alanların da başarıda rol oynayabileceğine dikkat çekiyor.

Seydişehir Kız Teknik ve Meslek Lisesi Spor Kulübü’nün tüm Seydişehir ilçesindeki liseler üzerinde 252 kız öğrenci ve 145 erkek öğrenci olmak üzere toplam 397 öğrenci üzerinde yaptığı ankete göre sporun ders başarısı üzerinde olumlu etki yaptığı bilimsel araştırmalarla ispatlandı.

Hazırlayan: BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play